۱۳۹۲ آذر ۱۸, دوشنبه

MediaNews.ir

MediaNews.ir


رئیس شورای اسلامی شهر تهران: خیابانی را به نام معتمدنژاد نامگذاری می‌کنیم

Posted: 09 Dec 2013 07:45 AM PST

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: من قبلاً به شورای شهر سوم تهران پیشنهاد داده بودم که خیابانی را به نام استاد معتمدنژاد کنند بنابراین امیدواریم که در این دوره از شورای اسلامی شهر و روستا این امر تحقق یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران عصر دوشنبه که در مراسم ختم پرفسور کاظم معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات ایران حضور یافته بود در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا در نظر دارید که خیابانی را به نام دکتر معتمدنژاد کنید، اظهار داشت: انشالله

وی افزود: من قبلاً به شورای شهر سوم تهران پیشنهاد داده بودم که خیابانی را به نام استاد معتمدنژاد کنند بنابراین امیدواریم که در این دوره از شورای اسلامی شهر و روستا این امر تحقق یابد.

خبرگزاری ریانووستی و رادیو صدای روسیه با حکم پوتین منحل شدند

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

رئیس جمهور روسیه خبرگزاری ریانووستی و رادیو صدای روسیه را منحل کرد و آنها را در یک خبرگزاری جدید ادغام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدای روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه حکم انحلال خبرگزاری ریانووستی که یکی از بزرگترین خبرگزاری‌های روسیه محسوب می‌شود را امضا کرد.

به گفته کرملین، خبرگزاری ریانووستی که شهرت جهانی دارد در خبرگزاری جهانی «روسیه سگودنیا» به معنای «روسیه امروز» ادغام می‌شود و ادامه حیات آن به این شکل خواهد بود. مقر اصلی این خبرگزاری جدید نیز در همان ساختمان اداره ریانووستی است.

بر اساس بیانیه دولت مسکو، ایستگاه رادیوی دولتی صدای روسیه نیز در این خبرگزاری ادغام می‌شود.

این حکم از امروز 9 دسامبر اجرایی می‌شود.

مراسم یاد بود پروفسور معتمد نژاد در دانشگاه آزاد بیرجند برگزار می‌شود

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

رئیس دانشگاه آزاد بیرجند از برگزاری مراسم یاد بود پروفسور معتمد نژاد در این دانشگاه خبر داد.

سیدحسن هاشمی ضمن تسلیت درگذشت پروفسور کاظم معتمدنژاد، از وی به عنوان پایه گذار رویکرد نوین علمی در عرصه علوم ارتباطات ایران و استادی متواضع، بلند همت و با اخلاق یاد کرد و بیان داشت: معتمد نژاد دانشمند برجسته و مایه افتخار بیرجند و استان است.

وی افزود: این استاد بزرگ و گرانقدر نام این دیار را به برکت مجاهدت های خالصانه علمی خویش در عرصه بین المللی بلند آوازه ساخته است.

رئیس دانشگاه آزاد بیرجند از ستاد هماهنگی بزرگداشت معتمد نژاد خبر داد و گفت: در این ستاد مقرر شده با همت مرکز آثار و مفاخر فرهنگی استان و دبیرخانه شورای مدیریت ارتباطات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در دانشگاه آزاد بیرجند مستقر می باشد، مراسم یادبودی برای گرامیداشت یاد و خاطره آن دانشمند فقید در مسجد امام موسی کاظم(ع) دانشگاه آزاد بیرجند برگزار شود.

هاشمی زمان برگزاری این مراسم را ساعت 7:30 صبح چهارشنبه 20 آذرماه اعلام کرد و گفت: از همه مردم، مسئولان و دانشجویان برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل می آید.

«معتمدنژاد، همان پیام است»

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

یک روزنامه‌نگار، پژوهشگر و استاد دانشگاه اظهار کرد: معتمدنژاد، همان پیام است.

مجید رضاییان در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده درباره‌ی دکتر معتمدنژاد به نکاتی اشاره کرده و به این پرسش پرداخته که چرا او خود پیام است.

در این یادداشت آمده است: دشواری گفتن و تحلیل در زمینه‌ی آثار و میراث عملی و پژوهشی استاد معتمدنژاد، با وجود آن‌که دشوار است، اما مانع از آن نخواهد شد که ننویسیم و نگوییم. بی‌گمان، نگاهی کلان به دستاوردهای راهگشای استاد - در عرصه‌های ارتباطات، روزنامه‌نگاری و حقوق - آموزه‌های زیر را به ما گوشزد می‌کند:

نخست، مناظره‌ی معروف هابرماس و ژاک دریدا در دانشگاه برکلی آمریکا - یک سال و اندی پس از حادثه 11 سپتامبر - درباره‌ی «نظم آینده جهانی» چند آموزه داشت که یکی از آن‌ها، تأثیر (واقعیت) جامعه‌ی اطلاعاتی و شیشه‌ای شدن جهان بود که به‌عنوان یک «فاکتور» خود را بر هر نوعی از «نظم کلاسیک قدرت» تحمیل خواهد کرد. دیدگاه‌های استاد معتمدنژاد، پیش از آن در تهران و سپس در اجلاس 2003 ژنو به‌درستی این چشم‌انداز ارتباطی از جامعه‌ی اطلاعاتی را برای همه‌ی ما ترسیم و گوشزد کرد که چنین واقعیتی، بسیار جدی است و نیز از این پس، قدرت‌ها و نظم‌های سیاسی - در برابر این جهان شیشه‌ای بدون زمان و مکان - چه اندازه شکننده هستند. استاد مبانی این بحث را پیشتر - در دهه‌ی 90 میلادی و در مباحث مختلف دانشگاهی - تبیین کرده بود. این نقطه نشان می‌دهد که فرزانه‌ای از علوم ارتباطات و ژورنالیزم سایبری در ایران، بر نکته‌ای انگشت تأکید نهاده است که بزرگان و اندیشمندان دیگری از علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و فلسفه در جهان بر صحت آن سخن گفته‌اند.

دوم، این حسن است یا عیب، نمی‌دانیم؛ شاید هر دو وجه باشد که ارتباطات، رشته‌ای است «سیال» و «پر چالش» که هر روز نظریه‌ای، اندیشه‌ی پیشین را نقد و سرانجام نفی می‌کند یا در مواردی توسعه می‌دهد و تکمیل می‌کند. این اندازه سیال بودن می‌تواند هم حسن باشد و هم عیب. با این وجود، دوام آوردن در چنین رشته‌ای، کار بزرگمردانی است که در عین «روزآمدی» از فلسفه‌ی علم و دنیای منطق و مبانی جدا نباشند. حتی دستی نیز بر رشته‌های همسایه ارتباطات داشته باشند.

استاد در آثار پژوهشی خود - بویژه مقالات - نشان داد که نه‌تنها هم‌پای سیال بودن ارتباطات، گام برمی‌دارد که فراتر از آن می‌بیند و پژوهش می‌کند. خاصه آن‌که هیچ‌گاه از استاد مشاهده نکردیم در برابر تئوری‌ها و نظریه‌های ارتباطی، برخوردی منفعلانه داشته باشد. تحقیق‌های عمیق و قلم استوار او، گواه صادقی است که برای همه‌ی ما چونان یک «میراث اخلاق علمی» در کنار «پژوهش‌هایش» بر جای مانده است.

سوم، مارشال مک لوهان رسانه را همان پیام دانست تا جایی که پژوهشگران روش تحلیل محتوا، با این چالش مواجه شدند که آیا پیام از اصالت مستقلی - جدای از رسانه‌ها - برخوردار است که بتوان پیام را تحلیل محتوا کرد و تکنیک برنارد برلسون را ادامه داد؟ این چالشی بود و هست که نظریه‌ی مک لوهان پدید آورد؛ اما از این زاویه نیز می‌توان به موضوع نگریست که برخی مواقع، تحولاتی رخ می‌دهند که موثر با اثر، نویسنده با موضوع، پژوهشگر با پژوهش و «پیام‌آفرین با پیام» در یک سطح قرار می‌گیرند. مانند این است که در ادبیات، غزل را با حافظ و رباعی را با خیام بشناسیم. امروزه نیز پژوهشگران مطالعات ژورنالیزم - چه مطبوعات و چه فضای وب - معتقدند استاد معتمدنژاد را معادل پیام‌ها و پژوهش‌های رسانه‌ای‌اش در ایران یا پیام‌ها و پژوهش‌های یادشده را می‌توان با استاد شناخت و شناسانید.

شاید از همین رو است که به خود اجازه می‌دهیم تنها از سر اعتقاد و متکی به تحلیل آثار این عزیز گرانقدر، یک جمله بگوییم: «معتمد نژاد، همان پیام است».

کدام دستگاه فرهنگی در سال ۹۳ بیش‌ترین بودجه را می‌گیرد؟

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

لایحه بودجه کل کشور در سال 93 در حالی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که در میان دستگاه‌های مختلف کشور، یک سازمان و یک وزارتخانه از بیشترین بودجه پیشنهادی صرفا در حوزه فرهنگ برخوردار شده‌اند؛ وگرنه دستگاه بزرگ تعلیم و تربیت با 192426660 میلیون ریال بودجه پیشتاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، لایحه بودجه سال 93 که از سوی حجت‌الاسلام حسن‌ روحانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد در بخش ماده واحده و جدول مربوط به آن، بودجه‌های دستگاه‌های دولتی در حوزه فعالیت فرهنگی را که از سوی دولت یازدهم برای تصویب به مجلس پیشنهاد شده، مشخص کرده است.

در میان این ارقام پیشنهادی، سازمان صدا و سیما با بودجه‌ای بالغ بر 967 میلیارد تومان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با رقمی بالغ بر 623 میلیارد تومان در صدر دستگاه‌های مشمول بودجه فعالیت‌های فرهنگی ایستاد‌ه‌اند.

ارقام پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

1. زیرمجموعه‌های ریاست جمهوری:

فرهنگستان علوم ایران

بودجه کل: 43843 میلیون ریال

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

بودجه کل: 84000 میلیون ریال

بنیاد ایرانشناسی

62028 میلیون ریال

فرهنگستان هنر

76662 میلیون ریال

پژوهشکده هنر

9281 میلیون ریال

2. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

444514 میلیون ریال

3. کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی (جدا از مجلس)

146600 میلیون ریال

4. وزارت کشور

اجرای طرح تحول اجتماعی و فرهنگی 82320 میلیون ریال

5. وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری

امور علمی، فرهنگی ـ آموزشی 820000 میلیون ریال

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 259347 میلیون ریال

بنیاد دانشنامه‌نگاری 41771 میلیون ریال

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی 43992 میلیون ریال

موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران 66926 میلیون ریال،

مرکز نشر دانشگاهی 67151 میلیون ریال،

6. سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها

171196 میلیون ریال،

7. شورای عالی انقلاب فرهنگی

بودجه کل: 399311 میلیون ریال،

8. جهاد دانشگاهی

کمک به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) 38165 میلیون ریال،

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی 20000 میلیون ریال،

9. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بودجه کل: 6239398 میلیون ریال

موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر ارتباطات: 51258 میلیون ریال

حمایت از نشر کتاب و مطبوعات: 1500000 میلیون یال

برگزاری جشنواره فرهنگی امام رضا (ع): 29000 میلیون ریال

امور سینمایی و تولید فیلم‌های فاخر: 1000000 میلیون ریال

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 471410 میلیون ریال

10. دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

بودجه کل: 753883 میلیون ریال

11. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

بودجه کل: 251865 میلیون ریال

12. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بودجه کل: 1791534 میلیون ریال

سازمان فرهنگ و ارتباطات:‌ 1115901 میلیون ریال،

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی‌: 240000 میلیون ریال،

مجمع جهانی اهل بیت (ع): 335000 میلیون ریال،

دانشگاه مذاهب اسلامی: 80633 میلیون ریال

13. موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)

بودجه کل: 187430 میلیون ریال

14. مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

بودجه کل: 4187985 میلیون ریال،

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی: 59710 میلیون ریال،

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره): 115000 میلیون ریال،

15. سازمان تبلیغات اسلامی

بودجه کل: 2350569 میلیون ریال،

سازمان تبلیغات: 784515 میلیون ریال،

موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی: 66150 میلیون ریال

بنیاد دایرةالمعارف اسلامی: 74025 میلیون ریال

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: 80325 میلیون ریال،

موسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی: 43523 میلیون ریال

حوزه هنری: 433856 میلیون ریال

16. وزارت آموزش و پرورش

بودجه کل: 192426660 میلیون ریال،

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی (کمک به تامین بخشی از بهای کتاب‌های درسی 506000 میلیون ریال)

17. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فعالیت فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی: 30135 میلیون ریال

18. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

بودجه کل: 9673360 میلیون ریال

19. شرکت سهامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بودجه کل: 591882 میلیون ریال

همایش نکوداشت استاد کاظم معتمدنژاد ۲۳ آذر برگزار می‌شود

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

همایش نکوداشت استاد کاظم معتمدنژاد «پدر علم ارتباطات ایران» در 23 آذر برگزار می‌شود.

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، انجمن جامعه شناسی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی، همایش یک روزه‌ای را با عنوان "نکوداشت استاد کاظم معتمدنژاد؛ زمینه‌ها و مسائل مطالعات ایرانی ارتباطات و فرهنگ"برگزار می‌کند.

این همایش در نخستین روز از هفته پژوهش (شنبه 23 آذر) در سالن شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی از ساعت 14 تا 19 برگزار می‌شود.

استاد کاظم معتمدنژاد "پدر علوم ارتباطات در ایران" است که در حوزه‌های مختلف ارتباطات، روزنامه نگاری، حقوق و اخلاق حرفه‌ای و جامعه اطلاعاتی طی 50 سال اخیر نقش موثر و مؤسس داشته و از اعتبار ویژه‌ای در محافل و مراکز علمی و فرهنگی ایران و جهان برخوردار است.

در این همایش که گروه‌های ارتباطات دانشگاه‌های علامه طباطبائی، تهران، امام صادق(ع)، آزاد اسلامی و سوره شرکت دارند، دکتر حسام الدین آشنا، دکتر حسینعلی افخمی، مهندس نصرالله جهانگرد، خانم دکتر شهیندخت خوارزمی، دکتر هادی خانیکی، دکتر یونس شکرخواه، دکتر سعیدرضا عاملی، دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر محمد امین قانعی راد، دکتر مسعود کوثری، دکتر محمدمهدی محسنیان راد، دکتر احمد میرعابدینی و دکتر حسن نمکدوست به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

مقالات ارائه شده به این همایش، در "ارج نامه استاد دکتر معتمد نژاد" منتشر خواهد شد.

هشت شرکت بزرگ اینترنتی خواستار محدودیت بین‌المللی بر شنود شدند

Posted: 09 Dec 2013 05:30 AM PST

چند روز پس از اعلام آژانس امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه شنود مکالمه‌های تلفنی در کشورهای مختلف توسط این آژانس با قوانین دولت آمریکا مطابقت دارد، هشت شرکت اصلی فناوری اطلاعات در جهان خواستار تغییر این قوانین و ممنوعیت شنود شدند.

به گزارش رادیو فردا، روزنامه بریتانیایی گاردین روز دوشنبه ۱۸ آذر خبر داد که شرکت‌های اپل، گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک، یاهو، لینکد این، توئیتر، و اِی‌اوال، با ارسال نامه‌ای مشترک به رییس‌جمهوری آمریکا و هم‌چنین کنگره آن کشور خواستار این تغییر شدند.

این شرکت‌ها در نامه خود از دولت و کنگره آمریکا خواسته‌اند تا گردآوری اطلاعات از شهروندان را در سطح بین‌المللی ممنوع کند تا از این طریق «اعتماد عمومی به اینترنت» حفظ شود.

در نامه سرگشاده این هشت شرکت که همگی در ایالات متحده مستقرند آمده‌است: «کفه ترازو در بسیاری از کشورها به شدت به سوی منافع دولت سنگینی کرده و به ضرر حقوق فردی که در قانون اساسی مکتوب است حرکت کرده‌است.»

این شرکت‌ها در این رابطه به مسئله افشای شنود و نظارت بر تماس های تلفنی و اینترنتی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اشاره می‌کنند که از چندی پیش توسط ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، برملا شده‌است.

هشت شرکت یاد شده می‌گویند که این امر باعث خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به اینترنت شده و تهدیدی برای فضای کسب‌وکار شرکت‌های اینترنتی به‌وجود آورده‌است.

در این رابطه، برَد اسمیت، مشاور کل حقوقی شرکت مایکروسافت، به روزنامه گاردین گفت: «مردم از فناوری‌ای که به آن اعتماد نداشته باشند استفاده نخواهند کرد و دولت‌ها این اعتماد را به مخاطره انداخته‌اند و دولت‌ها نیز باید برای بازگرداندن اعتماد کمک کنند.»

بنا بر این گزارش، شرکت‌های اینترنتی از دولت‌ها خواسته‌اند تا با وضع قوانین جدید کاری کنند که درخواست دولت‌ها از شرکت‌های فناوری برای تحویل گرفتن اطلاعات تنها محدود به موارد خاصی بشود و از جمع‌آوری تمامی اطلاعات کاربران جلوگیری شود.

این نامه پس از آن منتشر می‌شود که آژانس امنیت ملی آمریکا، ان‌اس‌اِی، روز جمعه تأکید کرد که گردآوری اطلاعات مربوط به مکالمات شهروندان در سطح جهان بر اساس فرمانی از سوی کاخ سفید معروف به «فرمان اجرایی ۱۲۳۳۳» انجام می‌شود و بنابر این «قانونی» است.

«وَنی واینز»، سخنگوی ان‌اس‌اِی، روز جمعه در این باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که پیروی ان‌اس‌ای از این قانون بدین معنی است که کمیته‌های کنگره و بازرسان کل مربوطه می‌توانند بر برنامه شنود ان‌اس‌ای نظارت کنند اما دادگاه مخفی که بر پایه قانون تجسس اطلاعات خارجی تشکیل شده است، بر این شنودها نظارت ندارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر