۱۳۹۳ مرداد ۳۱, جمعه

MediaNews.ir

MediaNews.ir


مجموعه کتاب‌های ۷ جلدی «روزنامه‌نگاری جدید»

Posted: 22 Aug 2014 03:12 PM PDT

مجموعه هفت جلدی «روزنامه‌نگاری جدید» در قالب مجموعه کتاب‌های نقطه از سوی انتشارات ثانیه، ناشر تخصصی کتاب‌های علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری منتشر شد.

دکتر احمد توکلی، مدیر انتشارات ثانیه با اعلام این خبر به ایبنا گفت:

اولین کتاب این مجموعه روزنامه‌نگاری آنلاین نوشته علیرضا کتابدار است. این کتاب به روزنامه‌نگاری آنلاین و قواعد آن در شبکه جهانی اینترنت برای روزنامه‌نگاران می‌پردازد.

روزنامه‌نگاری آنلاین متضمن تحویل خبر از طریق یک رسانه شبکه‌‌ای‌شده دیجیتال است. روزنامه‌نگاری آنلاین‌ از جنبه کاربردی از گونه‌های دیگر روزنامه‌نگاری متمایز می‌شود، زیرا به‌صورت ترکیب‌شده از تکنولوژی استفاده می‌کند. روزنامه‌نگار آنلاین‌ باید در این‌باره تصمیم بگیرد که کدام قالب رسانه‌ای به بهترین شکل یک گزارشِ معین را بیان می‌کند (چندرسانه‌ای‌بودن)، باید برای گزینه‌هایی جا باز کند تا عموم در آن پاسخ بدهند، بعضی گزارش‌ها را به‌صورت متقابل و تعاملی و یا حتی به‌صورت اشتراکی پخش کند (تعاملی‌بودن) و باید شیوه‌های ارتباط آن گزارش با گزارش‌های دیگر، آرشیو‌ها، منابع و مانند آن را بررسی کند و این کار را باید از طریق هایپرلینک‌ها صورت دهد (فرامتنی‌بودن). این یک نوع «طبقه‌بندی آرمانی» از روزنامه‌نگاری آنلاین‌ است.

روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای نوشته محمدامین خرمی دومین کتاب در این مجموعه است.

روزنامه‌نگاری زمانی‌که از ابزارهای مختلف برای انتقال پیام استفاده کند، روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای خوانده می‌شود. در روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات و کانال‌های انتقال آن‌ها تغییر کرده، اما ماهیت آن همچنان همان روزنامه‌نگاری است. هدف، همچنان گزارشِ رویدادهایی است که در محیط پیرامون رُخ می دهند؛ تنها نحوه انتقال غنی‌تر شده است. اصول روایت ماجرا در روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای دستخوش تغییر نشده، اما ابزارها، قالب‌های در دسترس و شیوه کار دگرگون شده است. بستر وب تنها فضایی است که امکان ترکیب و ارائه همه فرمت‌های محتوای رسانه‌ای را به روزنامه‌نگار می‌دهد.

ویدئو، صدا، اسلایدشو و اینفوگرافیک ابزارهایی هستند که در کنار متن و عکس ـ آن‌چه پیش از این مورد استفاده بود ـ قرار می‌گیرند تا «شکلی» از روزنامه‌نگاری را ارائه دهند که می‌تواند رویداد را کامل‌تر و با جزئیات بیش‌تر روایت کند. در این فضا، دیگر روند یک‌سویه انتقال اطلاعات جایی ندارد و رویکرد تعاملی بین روزنامه‌نگار و مخاطب حرف اول را می‌زند. هرچه پیش رویم بسترها و استانداردهای مورد استفاده در «روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای» دیگر مختص به آن نخواهد بود، بلکه به جریان غالب در کلِ «روزنامه‌نگاری» تبدیل خواهد شد.

سومین کتاب از این مجموعه روزنامه‌نگاری موبایلی نوشته محمود سلطان‌آبادی است. در این کتاب تلاش شده است که نشان داده شود که چگونه روزنامه‌نگاران موبایلی گزینه گردآوری خبر را برای یک سازمان رسانه‌ای گسترش می‌دهند و متحول می‌سازند و همچنین گزارشگران چگونه درباره خبرهای فوری به این اقدام دست می‌زنند. (کارگاه روزنامه‌نگاری موبایل برگزار می‌شود)

در دنیای امروز، تکنولوژی‌های تلفن‌های موبایل روزنامه‌نگاران را قادر می‌سازند تا با تجهیزات کم‌تر و هزینه‌های بسیار پایین‌تر به انجام فعالیت‌ بپردازند. البته، کاربرد تلفن موبایل برای روزنامه‌نگاران، بیش از تولید و انتشار محتوای رسانه‌ای است. یک روزنامه‌نگار می‌تواند از برنامه‌های قابل نصب یا از پیش نصب‌شده روی گوشی خود برای مدیریت حجم کارها و برنامه‌‌ریزی (نرم‌افزارهای تقویم و سررسید)، حفظ ارتباط با همکاران و مخاطبان (نرم‌افزارهای پوشش‌دهنده سرویس‌ ای‌میل و شبکه‌‌های اجتماعی)، و در جریان خبرهای ناگهانی قرارگرفتن (نرم‌افزارهای خبری) استفاده کند.

جلد چهارم این مجموعه، کتاب روزنامه‌نگاری شبکه‌ای نوشته پدرام الوندی است. در این کتاب تلاش شده است روزنامه‌نگاری شبکه‌ای به‌عنوان پدیده تازه در تحریریه‌های مطبوعاتی تصویر شود و نیز برخی نمونه‌های انتزاعی و واقعی از عملکرد زیست‌بوم جدیدِ رسانه‌ای بحث و بررسی شود.

گسترش دسترسی به اینترنت در سراسر جهان، ظهور رسانه‌های شخصی و بعد تولد شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا رسانه‌ها به تکاپو بیفتند و وارد چرخه جدیدی از تولید محتوا شوند: چرخه‌ای که کاربران در آن نقش مهم‌تری داشتند. روزنامه‌‌نگاری شهروندی قواعد و ملزوماتش را به روزنامه‌نگاری حرفه‌ای تحمیل کرد و بر آن اثرگذاشت و نتیجه ترکیب این دو به پدیده «روزنامه‌نگاری شبکه‌ای» انجامید. روزنامه‌نگاری شبکه‌ای ترکیبی از روش‌های سنتی رسانه را در کنار رسانه‌های جدید و کاربردهای آن‌ها استفاده می‌کند. در این مدل روزنامه‌نگاری فرایند تولید محصول اهمیت دارد و تولید مطبوعاتی مانند تولید صنعتی خطی نیست و دایره‌ای است. منابع خبری تنها با رسانه‌ها در تماس نیستند، آن‌ها علاوه‌براین با ساختارهای شبکه‌ای داخلی زیست‌بوم نیز ارتباط دارند و از ابزارهای زیست‌بوم جدید رسانه‌ای استفاده می‌کند.

روزنامه‌نگاری شهروندی نوشته مصطفی قوانلوقاجار پنجمین کتاب در این مجموعه است.

ردپای شهروند خبرنگار یا روزنامه‌نگاری شهروندی در حوادث طبیعی، اعتراض‌ها و اعتصاب‌های سیاسی، انتخابات و بسیاری دیگر از فعالیت‌های جمعی بشر امروز دیده می‌شود. مفهوم روزنامه‌نگاری آماتور اگرچه مفهوم جدیدی در عرصه روزنامه‌نگاری محسوب نمی‌شود، اما به‌‌مدد فناوری‌های رسانه‌ای این مسئله همه‌گیر شده و هر شهروند با همراه‌داشتن یک تلفن‌ موبایل و یا یک تبلت به خبرنگاری فعال در عرصه فعالیت‌های اجتماعی تبدیل شده است.

در کتاب حاضر مفهوم روزنامه‌نگاری شهروندی مطرح و بحث‌ها و جدل‌های پیرامون آن مورد بررسی قرار گرفته است. در بخشی دیگر به استفاده روزنامه‌نگاری شهروندی و روزنامه‌نگاری مشارکتی در ایران و همچنین به نقش و تأثیر امروزِ شهروند خبرنگار اشاره شده است. در انتها نیز آینده و چالش‌های پیش‌روی روزنامه‌نگاری شهروندی مورد بررسی قرار گرفته است.

ششمین جلد این مجموعه «روزنامه‌نگاری جایگزین» نوشته امید جهانشاهی است.

روزنامه‌نگاری جایگزین آن نوع روزنامه‌نگاری را دربرمی‌گیرد که به‌وسیله افرادِ بیرون از سازمان‌های رسانه‌ای جریان اصلی تهیه می‌‌شود؛ یعنی آن‌ها که اغلب آموزش حرفه‌ای ندیده‌اند، اما روایت‌ها و تحلیل‌های خود را مسئولانه و آگاهانه می‌نویسند؛ روایت‌ها و تحلیل‌هایی خارج از کادر قرائت رسمی رسانه‌های جریان اصلی و گفتمان حاکمی که سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ می‌کوشند به‌عنوان تنها روایت مشروع آن را طبیعی‌سازی کنند.

روزنامه‌نگاری جایگزین را نباید صرفاً در قالب تهیه اطلاعات خبری خارج از اتاق‌های خبر رسانه‌های جریان اصلی تعریف و تحدید کرد. روزنامه‌نگاری جایگزین محرک عمل اجتماعی است و طیف وسیعی از فعالیت‌های رسانه‌ای را شامل می‌شود که محققان مطالعات رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری، آن‌ها را در بستر شکل‌گیری و فرایند تعارضات اجتماعی ـ سیاسی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.

آخرین جلد از این مجموعه، کتاب «روزنامه‌نگاری ویکی» نوشته محمدمهدی مولایی است.

مشارکت مخاطبان رسانه‌‏ها در تولید رسانه‌‏ای از ابتدای قرن جدید میلادی و با گسترش ابزارهای جدید ارتباطی و فراگیرشدن شبکه جهانی اینترنت به‌‏شکل جدی‌‏تری نسبت به گذشته دنبال شد. به همین ترتیب مباحث و مفاهیمی جدیدی در روزنامه‏‌نگاری و مطالعات رسانه‏‌ای طرح شد و چگونگی ایفای نقش شهروندان و مخاطبان در شکل‏‌دهی به آینده اخبار و اطلاع‌‏رسانی مورد توجه قرار گرفت. در همین مسیر بود که مفاهیم جدید همچون روزنامه‌‏نگاری شهروندی، روزنامه‌‏نگاری مشارکتی و سایر انواع روزنامه‌‏نگاری‏‌های جدید مطرح شد. مسیر گسترش ویکی‏‌ها و تحول روزنامه‏‌نگاری‌‏های جدید در مفهوم «روزنامه‌‏نگاری ویکی» به‌هم رسیدند تا مبحث جدیدی در دنیای روزنامه‌نگاری و رسانه‏‌ها مطرح شود.

در بخش اول این کتاب ابتدا توضیحات مختصری درباره ماهیت ویکی‌‏ها به‏صورت عمومی با عنوان مقدمه‌‏ای بر ویکی‏‌ها ارائه شده است. در بخش دوم، بر اساس تعریف ابتدایی که از روزنامه‏‌نگاری ویکی به‌‏خصوص در دهه اول قرن جدیدِ میلادی مورد توجه رسانه‌‏پژوهان قرار گرفته بود، روزنامه‌‏نگاری ویکی و نمونه‌‏هایی از تجربه‏‌های موفق و ناموفق در این عرصه معرفی می‌‏شوند. همچنین گونه‌‏شناسی روزنامه‌‏نگاری ویکی و مختصری درباره نقاط قوت و ضعف این گونه جدید در این بخش ارائه شده است. بخش سوم را «فراتر از روزنامه‏‌نگاری ویکی» نام دارد که به‏‌طور خاص به پدیده ویکی‌‏لیکس و پیامدهای آن می‏‌پردازد.

مجموعه روزنامه‌نگاری جدید در هفت جلد (با قاب) و با تیراژ ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۰ هزار تومان از سوی انتشارات ثانیه راهی پیش‌خوان کتابفروشی‌ها شده است.

اینستاگرام ضربه‌ای مرگبار به فتوژورنالیسم بود

Posted: 22 Aug 2014 02:56 PM PDT

مینو عطابخشی - ‌در عصر حاضر، بررسی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، بدون اغراق جزئی ثابت از برنامه‌های روزمره چندین نسل است، نکته قابل توجه روی آوردن شخصیت‌های رسمی و مشهور سیاسی، هنری، علمی ، ورزشی و ... به این شبکه‌هاست که شاید باعث شده رویای ارتباط مستقیم با نخبگان به طور متقابل برای آن‌ها و مخاطبانشان محقق شود.

در این بین حضور چهره های دانشگاهی و پژوهشی نیز از چندین جهت مهم است، از یک سو باعث برقراری روابطی عمیق‌تر با دانشجویان حقیقی و مجازی شان می‌شود، از سوی دیگر مخاطب عام می‌تواند شاهد بازتاب اتفاقات علم و حوزه تخصصي یک استاد به زبانی ساده یا نگاه موشکافانه و دقیق او به وقایع مختلف باشد.

یونس شکرخواه، مدرس علوم ارتباطات یکی از همین کسانی است که فعالیتش در اینستاگرام جالب و دیدگاهش به عنوان یک مدرس ارتباطات قابل بررسی است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام از سال 2010 به شکل یک اپلیکیشن به بازار ارائه شده است و مشخصه اصلی آن امکان به اشتراک گذاشتن تصویر به جای متن و نوشتار است. شكرخواه که هم اکنون سردبیر همشهری آنلاین و رئیس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در دانشکده مطالعات جهان ، دانشگاه تهران است به پرسش‌های شفقنا رسانه در همین زمینه‌ها پاسخ داده است.

آیا شبکه‌های اجتماعی در میان رسانه‌های رسمی اطلاع‌رسانی می‌توانند جایگاهی داشته باشند؟

شبكه‌های اجتماعی همان طور كه از نام‌شان پیداست ماهیت اجتماعی دارند؛ بنابراین گفتمان چندصدایی و متكثر حاكم بر آن‌ها در اساس با "رسمیت" نه جور در می‌آید و نه همخوانی دارد. البته رسانه اجتماعی، می‌تواند رسمی عمل كند؛ اما شبكه اجتماعی نه. می‌دانید كه رسانه اجتماعی با شبكه اجتماعی فرق دارد ولی در ایران متأسفانه كلمات در عرصه فضای مجازی به سهو یا به سبب بی‌اطلاعی، به جای یكدیگر به كار برده می‌شوند. شبكه اجتماعی سوشال نتورك (Social Network) است و رسانه اجتماعی سوشال مدیا (Social Media).

عرض كردم سوشال مدیا می‌تواند رسمی باشد ولی سوشال نتورك، هرگز. از آنجایی كه رسانه اجتماعی، رسانه‌ای است برای اجتماعی‌سازی سازمان و درگیر ساختن عوامل انسانی آن در کلیه فرایندها و رویه‌ها و فعالیت‌های یک سازمان، پس می‌تواند رسمی هم عمل كند؛ كه به نظر من این هم درست نیست مگر آنكه رسمیت را با سندیت و معتبر بودن برابر بدانیم.

نگاه شما به اینستاگرام چگونه است؟ چه جایگاهی برای آن قائلید؟

اینستاگرام هم یك شبكه اجتماعی است كه بر پایه اشتراك‌گذاری عكس متولد شده است. اینستاگرام به جای جنبه متنی - مثل مورد فیسبوك - بر جنبه دیداری استوار است و از متن در حد "مینی روایت" آن هم صرفاً در حد شرح كوتاهی برای یك عكس استفاده می‌كند.

اما از طرف دیگر وجود "هشتگ" در اینستا باعث شده كه قلمرو واژگانی ویژه‌ای هم در این شبكه شكل بگیرد كه بسیار ارزشمند است و در اندازه یك "موتور جستجوی متا" عمل می‌كند. مثلاً شما كافیست با جستجوی هشتگ معماری در كسری از ثانیه به تصاویر تاریخی و معاصر معماری در جهان برسید یا تهران را جستجو كنید و تصاویری از تهران را ببینید كه به راحتی می‌تواند تصویری جامع از پایتخت ایران ارائه كند و این چیزی نیست جز محصول عكاسی اوربان (عكاسی شهری) و یا محصول عكاسی اتنوگرافیك (مردم‌نگارانه).

جایگاه اینستاگرام برای من از چند جنبه بسیار مهم است. اینكه شما را از لحاظ ارتباطات دیداری تربیت می‌كند؛ به شما كمك می‌كند به سرعت به سلایق مشابه خود برسید؛ باعث می‌شود همه بتوانند دغدغه‌های درونی خود را بیرونی كنند و به مفاهیم ذهنی خود از طریق عكس جنبه سازه‌ای بدهند و این سازه‌ها یا از ابتدا نقص‌های خود را نشان می‌دهند و به كنار گذاشته می‌شوند یا اینكه در عمل می‌بینیم نه، این‌ها فقط دغدغه‌های ذهنی یك فرد نبوده بلكه از اهمیت اجتماعی هم برخوردار بوده‌اند.

و بالاخره بزرگترین تحولی كه اینستاگرام در سطح جهانی ایجاد كرده این است كه صنعت گرانقیمت عكاسی را به صنعتی فراگیر، ارزان و برای همه تبدیل كرده است. به عبارت بهتر عكاسی حرفه‌ای و حتی ژانر مقتدر فتوژورنالیسم آن چنین ضربه مرگباری را هرگز تجربه نكرده بود.

شما در اینستاگرام عضوی فعال هستید، عکس‌های زیادی دارید و به تمامی نظرات پاسخ می‌دهید، در نقش یک استاد ارتباطات، لازمه فعالیت در این زمنیه آشنایی و استفاده از امکانات بروز است؟ یا این فعالیت صرفا ناشی از علاقه‌ای شخصی است؟

لطفا وادارم نكنید چیزهایی را بگویم كه نباید بگویم. راستش حوصله هم ندارم جوابگوی چیزهایی باشم كه پشیزی برایم اهمیت ندارند. متاسفانه برخی همكاران دانشگاهی ما انگار هر چه را كه بوی دیجیتالیسم و سایبر اسپیس می‌دهد؛ دشمن رشته‌های ارتباطات و روزنامه‌نگاری می‌دانند. آن‌ها می‌توانند و آزاد هستند كه ده سال دیگر هم من را تكنولوژی زده بخوانند - كه البته دروغ می‌گویند - "تكنولوژی ترسی" خودشان را زیر لایه تكنولوژی زدگی من پنهان می‌كنند. ولی بالاخره شمای روزنامه‌نگار واقعا چطور به این مصاحبه با من رسیدید؟ مگر اول به من ایمیل نزدید و مگر من جواب ندادم كه "دخترم وقت ندارم"؛ اما شما وظیفه حرفه‌ای‌تان را چطور دنبال كردید؟ آمدید و در پیج اینستای من در برابر چشم همه نوشتید "آقا جواب‌های من چی‌شد؟" من هم در همان پیجم در اینستا نوشتم باشد ولی از پرسش‌هایت كم كن. خوب حالا هم رسیدید به جواب‌هایتان. چرا؟ چون با مهارت‌های زندگی دیجیتال آشنا هستید. اما با كمال تاسف بسیاری از همكاران دانشگاهی نه بلاگ دارند و نه اكانتی در جایی و بعید هم می‌دانم بدانند الان شما درباره چه چیزهایی دارید از من پرسش می‌كنید. من فقط همین را بگویم كه این دنیای دیجتالی معاصر منتظر هیچكس نمی‌ماند.

استفاده از اموجی در صفحه شما پررنگ است، برخی تا آنجا پیش می‌روند که اموجی را زبان می‌دانند، شما چه جایگاهی برای آن در ارتباطات مکتوب قائل هستید؟ یا چه سهمی برای انتقال مطلب از طریق آنها قائل هستید؟

خیلی خوشحالم كه شما همكار جوان من به خوبی تحولات ارتباطی معاصر را دنبال می‌كنید. ببینید اموجی یكی از صورت‌های اماتیكن (emoticon) یا همان ایكن‌های عاطفی است و بهتر است بگویم اموجی‌ها كه حالا به صفحه كلید هم تبدیل شده‌اند عملا چیزی نیستند جز نشانه.

بگذارید بگویم كه از دیدگاه نشانه شناس‌هایی مثل "چارلز سندرس پرس" نشانه‌ها می‌توانند چند نوع باشند یكی اینكه شمایل (icon) باشند - بر اساس شباهت: مثل صدای تیک تاک برای ساعت - و یا نمایه (index) باشند بر اساس ارتباط آن‌ها با واقعیت: - - مثل علامت قاشق‌ و چنگال در علائم‌ راهنمائی ‌و رانندگی که نمایه نزدیک شدن به رستوران است - و یا در یك حالت سوم جنبه یك نشانه ‌عمومی یا کلی را داشته باشند به نام نماد (symbol) و فقط در این نماد است که معنا به مخاطبان و یا برداشت‌ کننده از آن علامت مربوط می‌شود. حال آنکه در دو حالت اول معنا جنبه کانالیزه شده‌ای دارد.

به گمانم اموجی‌ها همان شمایل‌های مورد نظر در این بحث نشانه‌شناختی باشند. اما كاربردشان در اینستا مثل سایر فضاهای اجتماعی وب مبتنی بر یك اصل پایه‌ای در زبانشناسی است كه به ان اصل "حداكثر كم‌كوشی" می‌گوئیم. مثلا شما هیچ‌وقت نمی‌گوئید شنبه؛ بلكه به دلیل همان اصل حداكثر كم كوشی می‌گوئید شمبه! نمی‌گوئید دست نزن، می‌گوئید دس نزن.

به نظرم سرعت انتقالی كه در اموجی‌ها هست به كمك اصل كم كوشی آمده و باعث رواج آن‌ها شده است. حق با شماست من واقعا به خاطر تدریس و روزنامه‌نگاری به مدیریت زمان نیاز دارم و راست می‌گوئید زیاد از اموجی‌ها استفاده می‌كنم :-)

منبع: وب‌سایت شفقنا رسانه

خبر رسانی در شبکه‌های اجتماعی

Posted: 22 Aug 2014 02:56 PM PDT

نشست تخصصی خبر رسانی در شبکه‌های اجتماعی در حالی برگزار شد که برخی از پژوهشگران حاضر در آن معتقد بودند که امروزه دیگر این رویدادها نیستند که تبدیل به خبر می شوند این توییت‌ها هستند که تبدیل به خبر می‌شوند.

برخی دیگر از حاضران هم بر این نظر بودند که مخاطبان فعال بلای جان رسانه‌ها هستند و به هر میزان که سواد رسانه‌ای آن‌ها افزایش مي‌یابد میزان رجوع به رسانه‌اي رسمی کمتر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی خبررسانی در شبکه‌های اجتماعی پیش از ظهر چهارشنبه 22 مرداد با حضور جمعی از استادان و پژوهشگران حوزه رسانه مانند یونس شکرخواه استاد دانشگاه و سردبیر همشهری آنلاین، حسن نمکدوست تهرانی مدیر مرکز مطالعات رسانه‌ای همشهری، حسین امامی مدرس دانشگاه، احسان پوری مدرس دانشگاه و روزنامه نگار، مریم سلیمی پژوهشگر در حوزه فضای مجازی، الهام باقری مدرس دانشگاه، رضا کیمیایی روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه همشهری و محمد سلطانی‌فر رئیس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در محل کتابخانه این دفتر در تهران برگزار شد.

زبان و ادبيات شبكه‌ها

در این نشست تخصصی الهام باقری مدرس دانشگاه در حوزه روزنامه نگاری در سخنانی با اشاره به تحولاتی که در زبان و ادبیات ناشی از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران به وجود آمده است از رسمی بودن زبان رسانه‌های جمعی در مقابل زبان غیر رسمی شبکه‌های اجتماعی سخن گفت و تاکید کرد: در شبکه‌های اجتماعی زمانی که خبری تولید و مخابره می‌شود، بلافاصله بعد از این کار ادبیات مربوط به آن رویداد هم شکل می‌گیرد. به عنوان مثال ما می‌بینیم که در مورد جنگ غزه بعد از به اشتراک گذاشتن خبرهای مربوط به آن، شعرها و نثرهایی هم با همین مضمون ساخته می‌شد درست شبیه جریان روزنامه‌نگاری دوره مشروطه که وقتی رویدادی در روزنامه ها انعکاس می‌یافت، فردای آن روز شعرهایی در همان موضوع توسط کودکان سروده می‌شد.

وی از انقلابی سخن گفت که به گفته او شبکه‌های اجتماعی بزرگی مانند فیسبوک پدیدآوردنده آن بوده است و یادآور شد: امروز هر کاربر فیسبوک این حق را برای خودش محفوظ می‌داند که اصطلاحاتی را که خود به آن دست یافته است به اشتراک بگذارد نه اینکه اطلاعات خبرنگارانی که به صورت رسمی فعالیت می کند، بپذیرد. او دیگر نمی خواهد این حق را به کسی تفویض کند مسئله دیگر این است که در شبکه های اجتماعی ما شاهد شکل گیری گفتگوی جمعی هستیم که البته گاه تنش زا می شود و حتی شاهد انتشار اخبار کذب هستیم.

گذرا بودن فضای رسانه‌ای

محمد سلطانی فر رئیس دفتر مطالعات در برنامه ریزی رسانه‌ها هم در این نشست ضمن اشاره به گذرا بودن فضای رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی در عین حال ادبیات به کار رفته در این شبکه‌ها را مسبوق به سابقه دانست و گفت: ریشه این ادبیات در روزنامه نگاری قدیم نهفته است.

روزنامه‌نگاری آهسته

در این نشست تخصصی همچنین مریم سلیمی پژوهشگر در حوزه فضای مجازی گفت: در حال حاضر جریان اطلاع رسانی و خبررسانی در شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال شکل گیری است و به قدری سریع است که بعضا خبرنگاران را خسته کرده و آنها را به سمت اتخاذ سبکی از کار اطلاع رسانی سوق داده که خودشان آن را روزنامه نگاری آهسته می‌خوانند.

وی افزود: به خاطر محدودیت‌ها در استفاده از واژه‌ها در فضای شبکه‌های اجتماعی، ما شاهد آسیب‌هایی به کار روزنامه نگاری حرفه ای و ادبیات مربوط به آن هستیم با این حال در مجموع به نظر می‌رسد که شرایط برای رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای پیش رفته که آنها را به نوعی همزیستی مسالمت آمیز سوق داده است و این یک واقعیت است که ندیده گرفتن رسانه های اجتماعی می تواند به توقف روزنامه نگاری بینجامد.

سلیمی همچنین گفت: ما با نوعی انقلاب در رسانه‌های اجتماعی مواجهیم. روزنامه نگاری اجتماعی از پیوند رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی به وجود آمده است و شکل گیری این نوع روزنامه نگاری به معنی ایجاب یک جنبش دموکراتیک در رسانه‌ها است.

مخاطب توليدكننده

در این نشست همچنین رضا کیمیایی روزنامه نگار و عضو تحریریه روزنامه همشهری در سخنانی با اشاره به ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی گفت: اتفاقی که با شکل گیری این شبکه‌ها به جود آمده است این است که دیگر مخاطب یک مصرف کننده صرف نیست بلکه خودش تولید کننده خبر است و دلیل آن هم این است که در رسانه های سنتی ارتباط تقریبا یکسویه است، اما در رسانه های وب دو و وب سه شاهد نوعی دوسویگی و حتی چند سویگی در ارتباط هستیم. در این کار با ابزارهایی مانند کامنت‌ها صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه نمی توان از کنار ارتباط های چند گانه به سادگی گذشت گفت: تعداد خبرنگارانی که در شبکه های اجتماعی کار خبری می‌کنند، خیلی کم است اما تعداد کسانی که اتفاقا خبرنگار نیستند و مایلند خبرنگار باشند و همزمان در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، بسیار زیاد است. اما تفاوتی که این دو دسته با یکدیگر دارند صحت مطالبی است که هر یک مخابره می‌کنند.

کیمیایی تاکید و لزوم شکل گیری بستری برای ایجاد یک چیدمان کامل و متنوع از خبرها و رویدادها برای یک روزنامه نگار گفت: شبکه‌های اجتماعی فرصت به وجود آمدن این چیدمان را فراهم کردند امروز این رویداد نیست که تبدیل به خبر می‌شود بلکه این توییت ها هستند که تبدیل به خبر می شوند.

این روزنامه نگار با طرح این سوال که چرا ما خبرنگاران از شبکه‌های اجتماعی به عنوان رسانه استفاده می‌کنیم؟ ادامه داد: مهمترین دلیل این کار رایگان بودن و در دسترس بودن این شبکه‌های اجتماعی است به علاوه زمانی که شما در شبکه‌های اجتماعی تولید محتوا می‌کنید، نوعی حس مالکیت برایتان به وجود می‌آید برقراری ارتباط با مخاطب دلیل دیگر میل ما از شبکه‌های اجتماعی است.

وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از خبرگزاری‌های بزرگ دنیا هم اکنون دبیر و سردبیر حوزه شبکه‌های اجتماعی دارند، به اهمیت این مسئله اشاره کرد و خواهان توجه بیشتر به شبکه‌های اجتماعی در رسانه‌های ایرانی شد.

شبکه‌های اجتماعی در دست مردم

در نشست تخصصی خبررسانی در شبکه های اجتماعی همچنین حسین امامی مدرس دانشگاه در حوزه روزنامه نگاری در سخنانی گفت: رسانه‌های جمعی دست صاحبان قدرت و ثروت است اما شبکه‌های اجتماعی در دست مردم. البته همینجا باید گفت که این فضا (شبکه‌های اجتماعی) واقعا اجتماعی نیست هرچند به این سمت حرکت کرده تبدیل به یک فضای اجتماعی شود.

وی سپس با تشریح نتایج یک پژوهش علمی که در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها صورت گرفته است گفت: براساس این پژوهش نگرش خبرنگاران به شبکه‌های اجتماعی مثبت بوده است همچنین بسیاری از خبرنگاران به دلیل شهرتی که دارند مایلند با نام شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی عضو باشند. همچنین براساس نتایج این تحقیق هرچه تجربه یک خبرنگار بیشتر می شود و البته سن او بالاتر می رود، کمتر تمایل دارد از شبکه های اجتماعی استفاده کند.

امامی نیز بر لزوم تعیین تکلیف در زمینه سیاست گذاری و فعالیت در حوزه شبکه‌های اجتماعی در کشور تاکید کرد و با بیان اینکه معاونت مطبوعاتی فقط مختص روزنامه‌ها است گفت: متاسفانه هنوز رسانه‌های ما استراتژی مشخصی در مواجه با شبکه‌های اجتماعی ندارند. البته ما با مسئله فیلترینگ هم روبرو هستیم که باید برای آن هم چاره اندیشی صورت گیرد.

این استاد دانشگاه در حوزه روزنامه نگاری در عین حال فعال بودن مخاطبان را در شبکه های اجتماعی نکته ای بسیار مهم و مثبت دانست و گفت: مخاطب فعال بلای جان رسانه هاست. شما هر مقدار بتوانید به عنوان یک مخاطب سواد رسانه ای خود را افزایش دهید میزان رجوعتان به سایت های معتبرتر بیشتر می‌شود و همین باعث می شود که به تدریج رسانه هایی که اخبار را به صورت یک سویه نقد می کنند از منابع خبری شما حذف شوند.

تفاوت‌های فضای آنالوگ و دیجیتال

در نشست تخصصی همچنین احسان پوری مدرس دانشگاه و روزنامه نگار با سخنانی با اشاره به تفاوت‌های فضای آنالوگ و دیجیتال گفت: رهبری و مدیریت افکار در رسانه های اجتماعی متاثر از گسترش رسانه های دیجیتال تفاوت پیدا کرده است گذشت آن دورانی که ما مجبور بودیم برای خواندن مقاله نویسان مشهور در روزنامه ها جلوی دکه ها صف بکشیم.

وی افزود: شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان با نگاه از بالا به پایین دید و تحلیل کرد اساسا ماهیت این شبکه‌ها مراوده ای است و نمی توان با نگاه از بالا به پایین آنها را دید و تحلیل کرد. هرچند ممکن است در همین فضا هم شایعات و حتی اخبار کذب وجود داشته باشد.

جريان اصلي؟

یونس شکرخواه و حسن نمکدوست تهرانی دو تن از استادان پیشکسوت رشته روزنامه‌نگاری تاکید کردند که شبکه‌های اجتماعی نه در ایران بلکه در دنیا هم هنوز به جریان اصلی اطلاع‌رسانی (Main Stream) تبدیل نشده‌اند بلکه در جاهایی توسعه پیدا می‌کنند که نهادهای مدنی محدود باشند.

حسن نمکدوست‌تهرانی استاد دانشگاه و مدیر مرکز مطالعات رسانه‌ای همشهری در سخنانی درباره اینکه آیا شبکه‌های اجتماعی اکنون به جریان اصلی رسانه‌ای در ایران و یا جهان تبدیل شده‌اند؟، گفت: من در این خصوص تردید دارم و هنوز به این یقین نرسیده‌ام که شبکه‌های اجتماعی جریان اصلی هستند و فکر هم نمی‌کنم تا یکی دو سال آینده این نقش را پیدا کنند و لذا من همچنان آنها را آلترناتیو می‌دانم.

وی در عین حال گفت: بر این باورم که حضور شبکه‌های اجتماعی یک فشار مثبت در حوزه اطلاع رسانی است البته نباید نگران انتشار شایعات و حتی اخبار کذب در این شبکه‌ها باشیم؛ چراکه اساسا شکل گیری آنها به این منظور نبوده که اخبار موثق منعکس کنند. مگر شما به بقال سر کوچه خودتان وثوق دارید؟! شبکه‌های اجتماعی قرار نیست متعهد به اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری باشند.

نمکدوست تهرانی اضافه کرد: فشار مثبتی که من به آن اشاره کردم این است که شبکه‌های اجتماعی من را در مقام روزنامه نگار وادار می‌کنند که دست از خودسانسوری بردارم. ما ناچاریم در مقام رسانه نگار، شبکه‌های اجتماعی را رصد کنیم چون اگر ما رویدادهایی را که در این شبکه‌ها بازتاب می‌یابد، منعکس نکنیم، مردم می‌دانند که ما چیزی را از آنها پنهان کرده‌ایم و می‌گویند که این برخلاف اصول حرفه‌ای کار شماست.

این استاد رشته روزنامه نگاری همچنین آموزش فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را غیرممکن و همچنین بی‌فایده خواند و گفت: مگر شما می‌توانید مثلا یک جمعیت 20 میلیونی را در یک‌جا جمع کنید و به آنها چیزی را آموزش بدهید؟ شبکه اجتماعی محصول جهان امروز است به این معنی که انسان امروز می‌خواهد خودش را در تمام وجوه با دیگران به اشتراک بگذارد ما همه با هم باید در این فضا آموزش ببینیم.

وی گفت: برخی‌ها دچار این توهم هستند که شبکه‌های اجتماعی جای جریان اصلی اطلاع رسانی را مثلا در ایران و یا حتی دنیا گرفته‌اند.

مشروعيت روزنامه‌نگاري

در این نشست تخصصی، همچنین یونس شکرخواه با تایید نظر نمکدوست در مورد اینکه شبکه‌های اجتماعی، جریان اصلی اطلاع‌‎رسانی نیستند، گفت: هر جا که نهادهای مدنی محدود باشند و در محدودیت بمانند، شبکه‌های اجتماعی گسترش پیدا می‌کنند و شاید به همین خاطر است که مثلا در همین نقاط آمریکا اصلا مردم دلیلی برای بیان نظراتشان در جایی مثل فیس بوک ندارند و حتی برخی از آنها نمی‌دانند این شبکه اجتماعی چه هست.

شکرخواه، شبکه‌های اجتماعی را به کندوی زنبورهای مختلف تشبیه کرد که البته بر مبنای یک تمپليت (Template) و یک چارچوب مشخص فعالیت می‌کنند.

او بیان کرد: این مساله هم کاملا آگاهانه و بخاطر اهداف عمدتا اختصاصی است که شبکه‌های اجتماعی به دنبال آنها هستند، اما از آن طرف روزنامه نگاری یک تعهد تاریخی به افکار عمومی دارد و آن حضور در کانون رویداد است و در واقع چیزی که به عنوان مشروعیت (Legitimacy) در روزنامه نگاری، ما به آن قائل هستیم، در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد.

این استاد رشته روزنامه نگاری همچنین گفت: نمی‌شود به کاربران شبکه‌های اجتماعی آموزش داد مگر به روزنامه نگاران فعال در این شبکه‌ها. البته من این را هم بگویم که ما به عنوان کارگزاران رسانه‌ها در حوزه عکس، فیلم و صدا، داریم بازی را به شبکه‌های اجتماعی می‌بازیم؛ چراکه ما روزنامه‌ها ناچاریم در ساعت خاصی روی دکه بیاییم، اما چنین اجباری در مورد شبکه‌های اجتماعی نیست.

شکرخواه در عین حال گفت: شبکه‌های اجتماعی البته خیلی دیگر از کارها را بلد نیستند که روزنامه نگاران بلدند؛ شبکه‌های اجتماعی اصلا بلد نیستند در خصوص یک موضوع، به صورت تحقیقی برخورد کنند و در واقع یاد نگرفته‌اند که با یک خبر کذب چگونه برخورد کنند؛ چراکه انتشار اخبار کذب توسط یک کاربر شبکه اجتماعی به مرور مشروعیت او را از بين مي‌برد.

وی اضافه کرد: همچنان قدرت جریان اصلی اطلاع رسانی در اختیار رسانه‌های جمعی است و آنها هستند که متاسفانه وقتی جنگ یکطرفه غزه روی می‌دهد، از "طرفین منازعه" سخن می‌گویند. شما به عنوان مثال نمی‌توانید از درون بي ‌بي‌سي، ملاحظه‌ای غیر از آنچه در دستگاه سیاست خارجی انگلیس تایید شده است، بیان کنید. مگر بي بي سي می‌تواند زبان جدیدی به سرویس زبان‌های خود اضافه کند، بدون اجازه وزارت خارجه انگلستان؟

این استاد رشته روزنامه نگاری همچنین نگرانی برخی از گسترش شبکه‌های اجتماعی از این مساله را که آنها می‌توانند دنیا را به سمت دیگری پیش ببرند، بی‌مورد دانست و در عین حال تصریح کرد: همچنان اصلی‌ترین ارزشمهم خبری، ارزش در برگیری است و ما از این نظر به شبکه‌های اجتماعی و رصد آنها نیاز داریم.

شکرخواه در پایان سخنانش در واکنش به یکی از حاضران که نظر او را در مورد اظهارات جدیدش مبنی بر اینکه اینستاگرام به مرگ روزنامه نگاری انجامیده است، خاطر نشان کرد: من نگفته‌ام اینستاگرام، روزنامه نگاری را از بین برده گفتم به فتوژورناليسم ضربه مرگباري زده است. من گفته‌ام که صنعت گران قیمت عکاسی را همگانی کرده است و از این جهت به فتوژورنالیسم ضربه زده است؛ واقعیت این است که تعداد عکاسان خبری نه تنها در ایران بلكه در سراسر جهان بسیار کم است و این در حالی است که شما می‌توانید در فضای وب تقریبا هر عکسی را در هر لحظه‌اي به اشتراک بگذارید.

جنگ غزه، توییتر و تغییر معنای عینی‌گرایی در روزنامه‌نگاری

Posted: 22 Aug 2014 02:56 PM PDT

جسی المور* - من مسلمان نیستم؛ فلسطینی هم نیستم و در فلسطین هم هیچ اقوامی ندارم. به عنوان یک روزنامه نگار در کشورهای مختلفی کار خبری انجام داده ام اما هنوز نتوانسته ام در غزه کار کنم. من یک روزنامه نگار لبنانی-امریکایی تحصیل کرده غرب هستم که در شرایط فعلی ترجیح داده دیدگاه خودش را در مورد حمله اسرائیل به غزه داشته باشد و آن را مطرح کند. شاید به نوشته من برچسب «سوگیری» بخورد اما توضیح می دهم که چرا تصمیم گرفته ام نظرم را بگویم.

من برای یک شبکه خبری 24 ساعته کار می کنم. ترجیح می دادم اکنون در غزه باشم، اما فعلا شبکه تصمیم گرفته از یکی از خبرنگاران فلسطینی برای پوشش اخبار غزه استفاده کند. از آغاز حمله اسرائیل به نوار غزه، روند اتفاقات را از طریق توییتر و همه هشتگ های مربوط به این جنگ دنبال می کنم:

Gaza IDF Hamas Israel Gazatestimonies

فکر کردم لااقل به صورت مجازی می توانم در غزه باشم.

آنچه در توییتر دیدم یک میدان جنگ پایاپای بود؛ جنگ تمام عیار الفاظ و تصاویر که پر بود از نیروهای نظامی دو طرف، مقام های رسمی، فعالان اجتماعی، تبلیغات چی ها و تیترهای دروغ؛ و البته روزنامه نگاران، تعداد بسیار زیادی از روزنامه نگاران بین المللی.

مثل خیلی های دیگر، من هم با دیدن بدن بی سر کودک فلسطینی که به بیمارستان الشفا غزه انتقال داده شده بود، شوکه شدم. در تصاویر دیگر، صحنه های مخوف و دردناک بدن های بی جان قطعه قطعه شده زیر آوار مانده حال من را به شدت دگرگون کرد.

من در واشنگتن برای شبکه های بین المللی مهمی چون بی‌بی‌سی کار کرده ام. همیشه به من توصیه شده از تصاویر اجساد کودکان در گزارش هایم استفاده نکنم. به من دائما گفته می شد که تصاویری از این دست را بسیاری از مخاطبان و رسانه های غربی به عنوان پروپاگاندا تلقی می کنند و این کار می تواند روی اعتبار من به عنوان یک روزنامه نگار غیراحساساتی و «عینی گرا» اثر منفی بگذارد. بنابراین طی همه این سال ها من به این خواسته احترام گذاشتم و از تصاویر اینچنینی در گزارش هایم استفاده نکردم؛ در واقع، به یک نسخه استریل از گزارشگری روی آوردم.

اما اتفاقاتی که تاکنون در این به اصطلاح «جنگ» رخ داده، نظر من را در مورد معنای «عینی گرایی» در روزنامه نگاری در پوشش چنین تجاوزهای گسترده ای تغییر داده است. اکنون من تنها روزنامه نگاری نیستم که اینگونه فکر می کند.

خبرنگار NBC در خاورمیانه، ایمان محی الدین، خود شاهد کشته شدن چهار کودک فلسطینی بود که در 16 جولای در ساحل غزه مشغول بازی بودند. محی الدین در توییت خود در مورد اتفاق رخ داده از کلماتی چون «احساسی»، «باورنکردنی» و «وحشتناک» استفاده کرده بود. شبکه NBC بلافاصله به بهانه مسائل امنیتی ایمان محی الدین را از غزه خارج کرد. این شبکه سپس اعلام کرد خبرنگار دیگری را به عنوان جایگزین او به غزه خواهد فرستاد.

کاربران توییتر به کمک ایمان آمدند و کمپینی را در حمایت از او ترتیب دادند. هزاران توییت در اعتراض به تصمیم ان‌بی‌سی متتشر شد. برخی از دیگر رسانه های امریکایی هم موضوع را دنبال کردند و ان‌بی‌سی ناگهان خود را روی صندلی داغ دید. حدث می زنید ایمان محی الدین در حال حاضر کجاست؟ او بار دیگر به غزه اعزام شده است.

دیانا مگنی، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان تا به این حد خوش شانس نبود. او در یکی از توییت های خود در مورد یک گروه از اسرائیلی هایی که او را تهدید کرده بودند، از کلمه «تفاله» استفاده کرد. گرچه او توییت خود را حذف کرد، اما سی‌ان‌ان او را از اسرائیل خارج کرد و به مسکو فرستاد.

اکنون به نظر می رسد تعریف «روزنامه نگاری عینی گرا» در میان رسانه های غربی در حال تغییر است. روزنامه نگارانی که هر روز شاهد خشونت های غزه هستند به سختی می توانند از کلمات توصیفی استفاده نکنند یا از انتشار تصاویری که پیش از این از سوی شبکه هایشان منع می شده، در توییتر خودداری کنند.

عینی گرایی دیگر به این معنی نیست که یک روزنامه نگار باید جسد بی سر یک کودک را ببیند و احساساتش را بروز ندهد. برخی از شبکه های تلویزیونی امریکایی که خبرنگاران‌شان در منطقه حاضر هستند هم کم کم به این نتیجه رسیده اند. خبرنگاری که خود هیچ نقطه نظری نداشته باشد، چیزی بیش از یک روبوت نیست که دوربینی بر آن سوار شده باشد.

هیچ روزنامه نگاری شرایط فعلی را بهتر از خبرنگار تلویزیونی بریتانیایی جان اسنو که اکنون در غزه حضور دارد، توصیف نکرده است. او در یکی از توییت های خود نوشت: «اگر هر کشور دیگری روی زمین دست به چنین اقداماتی در غزه می زد، یک غوغای جهانی علیه آن کشور به راه می افتاد.»

توییت های اینچنینی تاثیر مهمی بر افکار عمومی دارند. در حال حاضر 250 میلیون کاربر توییتر وجود دارد. به نوشته mashable.com تا کنون بیش از 4 میلیون توییت با هشتگ #GazaUnderAttack ثبت شده است. هم‌زمان برای هشتگ #IsraelUnderFire حدود 200 هزار توییت ثبت شده است. این نکته در جنگ رسانه ای اسرائیل و غزه چه معنایی دارد؟

از زمانی که حمله اسرائیل به غزه آغاز شد، از من می پرسند به عنوان یک روزنامه نگار در کدام سوی جنگ قرار دارم. تنها به این دلیل که در اعتراض به سلاخی کودکان فلسطینی صحبت کرده ام، بارها به من برچسب «سخنگوی اسلام گرایان» یا «ضد یهودی» زده اند. تا به امروز از پاسخ به این سوال امتناع کرده بودم.

من به عنوان یک روزنامه نگار، شاهد ادامه قساوت در منطقه ای هستم که بسیاری از سازمان های غیردولتی آن را «بزرگ ترین زندان رو باز جهان» خوانده اند. غزه به اندازه نیمی از نیویورک وسعت دارد و حدود دو میلیون نفر از فلسطینی ها در این منطقه در محاصره روزگار می گذرانند.

تا زمانی که موفق شوم به غزه بروم و از منطقه گزارش هایم را ارسال کنم، از طریق توییت هایم به صورت کاملا مسئولانه وقایع این منطقه را منتقل خواهم کرد. با تعدادی از پزشکانی که در غزه حضور دارند در ارتباط هستم و آن ها تصاویر سردخانه های مملو از جنازه و صحنه های وحشتناکی که تاریخ در مورد آن ها قضاوت خواهد کرد را برای من ارسال می کنند.

در واقع هر آنچه در مورد غزه می بینید و می خوانید یک بعد موازی هم در توییتر دارد.


جسی المور*، خبرنگار شبکه اسکای نیوز عربی است.


ترجمه محمد امین خرمی
منبع: مرکز آموزش و پژوهش همشهری به نقل از DailyStar

برگزاری جشنواره‌ مطبوعات به شورای انجمن‌های صنفی روزنامه‌نگاری واگذار شد

Posted: 22 Aug 2014 02:32 PM PDT

رئیس شورای انجمن‌های صنفی روزنامه‌نگاری با اشاره به فراهم شدن مقدمات لازم از سوی معاونت مطبوعاتی برای آغاز فعالیت شورای انجمن‌های صنفی روزنامه‌‌نگاری، گفت: برگزاری این دوره از جشنواره مطبوعات بر عهده این شورا گذاشته شده است.

محمدکریم کاظم‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به آغاز فعالیت رسمی شورای انجمن‌‌های صنفی روز‌نامه‌نگاری کشور، اظهار داشت: با فراهم شدن مقدمات لازم، این شورا فعالیت خود را به شکل رسمی آغاز می‌کند.

رئیس شورای انجمن‌های صنفی روزنامه‌نگاری در ادامه افزود: پیش از این قرار بود مقدمات لازم برای فعالیت این شورا از سوی معاونت مطبوعاتی فراهم شود که در روزهای گذشته طی مکاتباتی که صورت گرفت، مقرر شد ساختمانی برای استقرار این شورا برای انجام فعالیت‌‌ها، به آن تعلق گیرد.

وی با اعلام اینکه به زودی اخبار مرتبط با فعالیت این شورا در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت، ابراز داشت: پیرو مکاتبه‌ای که توسط شورای انجمن‌های صنفی روزنامه‌نگاری با معاونت مطبوعاتی در خصوص فعالیت قانونی مرتبط با این شورا در سراسر کشور صورت گرفت، مقرر شد تا مقدمات رسمی‌تر برای انجام فعالیت‌ها لحاظ شود.

کاظم‌پور برگزاری جشنواره مطبوعات و ارائه بودجه به تشکل‌‌های 9گانه و دیگر طرح‌های مرتبط با جامعه رسانه‌ای کشور را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در دستور کار این شورا قرار دارد.

ابزار کلاس درس گوگل در دسترس همه معلمان جهان قرار گرفت

Posted: 22 Aug 2014 02:32 PM PDT

برنامه آموزشی گوگل موسوم به کلاس درس به معلمان در سراسر جهان امکان می‌دهد به راحتی از طریق اینترنت به دانش‌آموزان دسترسی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سی نت؛ آزمایش طرح گوگل در این زمینه به پایان رسیده و حال این برنامه برای راه اندازی کلاس های درسی مجازی و تدریس به دانش آموزان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

این برنامه که اجرای آن از ماه می آغاز شد، ابزاری آنلاین است که دیگر امکانات گوگل مانند گوگل درایو، سرویس اسناد، جیمیل و ... را نیز به خدمت می گیرد، تا معلمان بتوانند با استفاده از آنها موضوعات درسی و تکالیف دانش آموزانشان را به طور آنلاین مشخص کرده و با آنها در داخل و خارج از کلاس ارتباط باشند.

یکی از اجزای این برنامه گوگل اسکول است که به طور ویژه برای تعیین تکالیف و جمع آوری آنها و همین طور تقویت ارتباط معلمان و دانش آموزان طراحی شده است. از این طریق بررسی دقیق تکالیف دانش آموزان ممکن شده و پوشه های جداگانه ای در سرویس درایو برای هر دانش آموز تعیین می‌شود.

گوگل قول داده کاربران این سرویس هیچ آگهی را مشاهده نخواهند کرد و همچنین از اطلاعات ذخیره شده در این سرویس برای بازاریابی استفاده نخواهد شد. تاکنون بیش از صدهزار معلم در 45 کشور جهان از خدمات یاد شده استفاده کرده اند. این سرویس با 42 زبان زنده دنیا و اکثر وسایل همراه سازگاری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به آدرس google.com/edu/classroom مراجعه کنید.

آی.پی مدیا یک قدم به اجرا نزدیک‌تر شد

Posted: 22 Aug 2014 02:26 PM PDT

در حالیکه پروژه تلویزیون اینترنتی مخابرات به دلیل نبود پروانه به تعلیق افتاده، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب پیش‌نویس اصول حاکم بر پروانه IP Media خبر داده است. ارائه این سرویس منوط به تصویب نهایی پروانه است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب پیش‌نویس اصول حاکم بر پروانه ارائه خدمات پخش محتوای صوتی و تصویری مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP Media) خبر داده است.

علی‌اصغر عمیدیان گفت: براساس این مصوبه دارنده پروانه می‌تواند به صورت غیرانحصاری با استفاده از شبکه‌های ارتباطی ایجاد شده از سوی فراهم‌کنندگان شبکه، نسبت به انتشار تعاملی محتوای صدا و ویدئوی مجاز، مبتنی بر پروتکل اینترنت و بر بستر باند پهن اقدام کند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی با اشاره به اینکه این محتوای مجاز باید در چارچوب قوانین و مقررات کشور از سوی مراجع ذیربط تائید شده باشد، افزود: میزبانی محتوای صدا و ویدئوی موضوع پروانه، باید در داخل کشور بوده و در مواردی که طبق قوانین و مقررات کشور درباره محتواهای صدا و تصویر، اخذ مجوز از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مراجع الزامی باشد، دارنده پروانه موظف است قبل از ارائه محتوا، مبتنی بر پروتکل اینترنت و بر بستر باند پهن، مجوزهای لازم را دریافت کند.

به گزارش فارس، درحالیکه ارائه سرویس IP Media با همکاری مخابرات و صدا و سیما از نظر فنی آماده ارائه شده بود، اما واگذاری این سرویس به دلیل نبود پروانه IP Media به تعلیق افتاد. رگولاتوری تاکید کرده بود که برای ارائه این سرویس دریافت مجوز ضروری است اما مجوزی برای این منظور تعریف نشده بود.

پیامک زدن به پلیس برای مقابله با جرائم در آمریکا

Posted: 22 Aug 2014 02:26 PM PDT

به زودی آمریکایی‌های خسته از جرم و جنایت می‌توانند برای درخواست کمک از پلیس به جای تماس با شماره 911 صرفا یک پیامک به این شماره ارسال کنند.

به گزارش فارس به نقل از هرالدنت، قرار است این خدمات در برخی نواحی جرم خیز در دسترس قرار بگیرد و برای ارائه آن با تعدادی از شرکت های بزرگ مخابراتی و اپراتورهای همراه هم مذاکره شده است.

با پیگیری های کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا قرار است تمامی شرکت های مخابراتی و اپراتورهای همراه این کشور ارسال پیامک به پلیس از سوی کاربران را تا قبل از پایان سال 2014 ممکن کنند. هدف اصلی از این کار تامین امنیت مردم آمریکا اعلام شده است.

بر اساس آمار کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا روزانه حدود 400 هزار نفر با شماره 911 تماس می‌گیرند و 70 درصد از این افراد با استفاده از تلفن همراه این کار را انجام می‌دهند. اما ارسال پیامک به پلیس به کمک افرادی خواهد آمد که به علت گرفتار شدن در دست افراد جنایتکار امکان صحبت کردن ندارند یا به هر علت قادر به تکلم نیستند.

البته اشکال اصلی استفاده از این روش آن است که نمی توان به دقت از موقعیت مکانی فردی که درخواست کمک کرده مطلع شد و همین مساله به برخی مخالفت ها برای استفاده از روش مذکور دامن زده است.

ممنوعیت استفاده ناشناس از اینترنت وای فای در روسیه

Posted: 22 Aug 2014 02:26 PM PDT

نخست وزیر روسیه قانون ممنوعیت استفاده از شبکه وای‌فای این کشور را در مناطق عمومی به صورت ناشناس امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سلولارنیوز دیمیتری مدودف، دستور العمل جدید دولت روسیه درباره نحوه استفاده کاربران اینترنت از شبکه‌های وای فای در مکان های عمومی را امضا کرد.

بر اساس این دستور العمل، آن دسته از کاربران اینترنت که قصد دارند به شبکه‌های وای فای عمومی متصل شوند باید اطلاعات مربوط به گذرنامه خود را هنگام اتصال به این شبکه‌ها وارد کنند.

بدین ترتیب ارائه دهندگان خدمات وای فای موظف هستند نام و نام خانوادگی و همچنین اطلاعات مربوط به گذرنامه استفاده کنندگان از این شبکه ها را ذخیره و به مدت شش ماه نگهداری کنند. از دیگر اطلاعاتی که توسط ارائه دهندگان این خدمات ذخیره می شود، مدت اتصال افراد به شبکه است.

رونمایی از سامانه مشابه یاب متون فارسی در قم

Posted: 22 Aug 2014 02:26 PM PDT

سامانه مشابه‌یاب متون فارسی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم رونمایی شد.

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم در مراسم رونمایی از این سامانه، تولید سامانه مشابه‌یاب متون فارسی را یک حرکت مهم برای‌ پیشرفت علمی کشور دانست و افزود: سامانه سمیم این امکان را فراهم می‌کند تا محققان و پژوهشگران با آپلود متون خود، مشابهت آن را با بانک‌های اطلاعاتی موجود در مرکز نور ردیابی کنند تا سابقه تحقیق مورد نظر مشخص و از موازی کاری جلوگیری شود .

حجت‌الاسلام شهریاری خاطر نشان کرد: علاقمندان و پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی به نشانی www.samimnoor.ir از امکانات این سامانه استفاده کنند.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد: سامانه سمان پالایش می شود

Posted: 22 Aug 2014 02:04 PM PDT

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیرفرهنگ و ارشاداسلامی از آغاز پالایش سامانه «سمان» مربوط به خبرنگاران خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه ایرنا، حسین انتظامی افزود: پالایش این سایت توسط شورایی تخصصی متشکل از هفت عضو این کار را انجام می دهند که اولین نشست این شورا نیز شنبه هفته آینده برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: این شورا متشکل از مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، یک استاد روزنامه نگاری یا علوم ارتباطات دانشگاه تهران، یک استاد علوم ارتباطات به انتخاب شورای پژوهشی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، یک پیشکسوت مطبوعات، نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی روزنامه نگاری و نماینده شورای هماهنگی تشکل های مدیریتی مطبوعات به همراه نماینده انجمن خبرنگاران حوزه رسانه خواهد بود.

به گزارش معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ، انتظامی اظهار داشت: در این پالایش آثار، سوابق، مدرک و رشته تحصیلی، گذراندن دوره های کارآموزی و منتخب شدن در جشنواره مطبوعات و... به عنوان ملاک های ارزیابی بوده و بر اساس آن ثبت نام شدگان در سایت سمان مورد ارزیابی قرار می گیرند و رتبه بندی می شوند.

به گفته انتظامی برای بهره مندی از بیمه تکمیلی، کلاس های آموزشی رایگان یا هرنوع امکاناتی که قرار است به خبرنگاران تعلق گیرد، خبرنگاران واقعی که شغل اصلی آنها در این حرفه است در اولویت قرار خواهند داشت.

عضو هیات نظارت بر مطبوعات در ادامه به سه مرحله پالایش ثبت نام کنندگان در این سایت اشاره کرد و گفت: اعضای شورا ابتدا افرادی را که از این به بعد در سایت سمان به عنوان خبرنگار ثبت نام می کنند، مورد بررسی قرار می دهند و در مراحل بعدی 400 نفری که به عنوان خبرنگار قبلاً در سایت سمان ثبت کرده اند و در مرحله آخر نیز تعداد حدود 10 هزار نفری که قبلا در سایت ثبت نام کرده اند پالایش می شوند.

ثبت نام درˈسمانˈ مستلزم بیمه ازسوی رسانه مربوطه است

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد تاکید کرد: خبرنگارانی که متقاضی ثبت نام در سایت سمان هستند باید از طرف مجموعه کاری خود بیمه شده باشند چرا که فردی که بیمه نشده از نظر ما خبرنگار نیست.

انتظامی خاطرنشان کرد: در بسته های حمایتی معاونت مطبوعاتی، هزینه بیمه خبرنگاران از طریق موسسات و مطبوعات و خبرگزاری ها به طور کامل پرداخت می شود.

عرضه ویندوز ۹ تا ماه آینده: ویندوز جدید چه امکاناتی دارد

Posted: 22 Aug 2014 02:04 PM PDT

بر اساس گزارشات منتشر شده، ویندوز 9 تا یکی دو ماه آتی ؛ اواخر ماه سپتامبر یا اکتبر؛ به بازار فناوری ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مایکروسافت هیچ گونه مانعی برای استفاده از این ویندوز قائل نشده و تمام مخاطبان و کاربران می توانند از این ویندوز استفاده کنند در صورتی که آنها قبول کنند این ویندوز هر ماه توسط مایکروسافت به صورت خودکار به روز می شود.

با وجود خبر انتشار ویندوز 9 تا ماه آتی مایکروسافت هنوز اطلاعات دقیقی از این ویندوز منتشر نکرده و به درستی مشخص نیست که چه تغییراتی در این ویندوز نسبت به ویندوز 8 یا 8.1 شکل گرفته است. اما نواقصی که در ویندوزهای قبلی وجود داشت از این ویندوز حذف شده اند.

نسخه ای که در سایت های مختلف منتشر شده، گویای این موضوع است که هم کاربران لمسی و هم کاربران دسک تاپ از این ویندوز راضی خواهند بود.

Threshold نسخه اولیه ویندوز 9 خواهد بود که پیش بینی می شود تکمیل شده این ویندوز در اوایل سال 2015 میلادی عرضه شود. باید منتظر عرضه سیستم عاملی با منوی ویندوز، کورتانا و بر اساس کلود باشیم.

مایکروسافت ویندوز 8 را در سه مرحله و طی سال های 2011 و 2012 منتشر کرد و برای جبران کاستی های ویندوز 8، ویندوز دیگری را با عنوان 8.1 عرضه کرد. بنا به گفته های منتشر شده، این ویندوز ترکیبی از ویندوز 8 و ویندوز 8.1 خواهد بود تا بتواند تمام کاستی هایی که در چند ویندوز اخیر وجود داشته از بین برده و نظر کاربران خود را جذب کند.

بایگانی دانش بشری توسط گوگل

Posted: 22 Aug 2014 02:04 PM PDT

گوگل قصد طراحی پایگاه داده ای با نام «صندوق دانش» (Knowledge Vault) را دارد تا تمام حقایق موجود در دنیا را در آن بایگانی کند. قرار است این صندوق به دسته بندی و ذخیره تمامی حقایق در مورد دنیای ما و نیز تاریخ بشر بپردازد.

به گزارش سیناپرس، تردیدی نیست که این طرح گوگل بسیار بلندپروازانه و حتی فراتر از توانمندی های گروهی از کارشناسان آن خواهد بود. اما قرار نیست که این مجموعه اطلاعات توسط کاربران انسانی تهیه شود، بلکه الگوریتم های طراحی شده داده های خام موجود را به واحدهای کوچک اطلاعاتی تبدیل خواهند کرد.

نکته بعدی این که به خاطر ماهیت این پایگاه داده، اطلاعات آن هم توسط انسان و هم ماشین خوانده خواهد شد. به این ترتیب همه ما می توانیم درست همانند موتور جستجوی گوگل، اطلاعات مورد نظر را در آن بیابیم. همچنین شاید گوشیهای هوشمند آینده و یا حتی ربات های دستیار دیجیتالی، بتوانند اطلاعات مورد نظر را برای ما فراهم سازند.

این پروژه قرار است در ادامه کار پروژه فعلی گوگل با نام «گراف دانش» (Knowledge Graph) ساخته شود. گراف دانش تاکنون توانسته است حدود 1.6 میلیون حقیقت مختلف را جمع آوری کند.

هدف نهایی از این فعالیت، بهبود نحوه تعامل ما با ماشین ها و پایگاه های داده است. البته گوگل در این میان تنها نبوده و شرکت هایی همچون فیسبوک، آمازون، مایکروسافت و آی.بی.ام نیز پیش از این پایگاه های داده مشابهی ساخته بودند. برای نمونه ابررایانه «واتسون» که توسط آی.بی.ام ساخته شده به انبوهی از داده ها در حوزه پزشکی دسترسی دارد.

یکی از اصلی ترین کاربردهای این سیستم های داده ای فوق گسترده، ایجاد نسل جدیدی از دستیاران شخصی دیجیتالی است. برای نمونه در گوشی های آیفون، هر کاربر می تواند به دستیار آن یعنی «سیری» (Siri) دسترسی داشته باشد. تردیدی نیست که ایجاد این پایگاه داده گوگل به تقویت دستیاران شخصی موجود بر روی گوشی های همراه خواهد انجامید.

همچنین «صندوق دانش» گوگل می تواند زمینه ای برای تقویت سیستم های «واقعیت افزوده» فراهم سازد. این پایگاه داده می تواند به شکلی آنی بر روی دستگاه های مختلف، اطلاعاتی افزون تر را بر روی صفحات نمایش، شیشه جلوی خودرو یا هر چیز دیگری که قابلیت نمایش اطلاعات دارد فراهم سازد. در نهایت «صندوق دانش» گوگل می تواند مجموعه ای بسیار گسترده از تاریخ و زندگی اجتماعی بشر فراهم سازد.

همچنین شاید بتوان از این پایگاه داده برای پیش بینی آینده نیز بهره جست.

انتقاد حدادعادل از حجم بالای تبلیغات تلویزیون

Posted: 22 Aug 2014 02:04 PM PDT

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با انتقاد از حجم بالای تبلیغات تلویزیون گفت: سازمان صداوسیما باید تعادلی میان سهم تبلیغات بازرگانی و سهم برنامه‌های غیر تبلیغی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت مجلس، غلامعلی حداد عادل با انتقاد از عملکرد رسانه ملی در پخش آگهی‌های بازرگانی گفت: متأسفانه حجم آگهی‌های بازرگانی صداوسیما بیش از حد شده است.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: درصد پخش تبلیغات در تلویزیون آنقدر زیاد شده که تأثیر منفی گذاشته است و این تأثیر منفی هم برای کالاهایی است که مورد تبلیغ واقع می شود و هم برای سایر برنامه‌های صداوسیماست که از هدف خود باز می‌مانند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: معتقدم سازمان صداوسیما باید تعادلی میان سهم تبلیغات بازرگانی و سهم برنامه‌های غیر تبلیغی ایجاد کند.

فرصت نقد پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای

Posted: 22 Aug 2014 02:03 PM PDT

صفحه اجتماعی «نظام رسانه ای؛ نقد و نظر» به منظور گرآوری مطالبي که درباره نقطه‌ضعف‌و‌قوت‌هاي اين متن منتشر شده و همچنین ایجاد فضایی برای گفت‏وگو درباره این متن ایجاد شد.

پیش نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران چندی پیش از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منتشر شده بود تا صاحب نظران، فرهنگیان، اهالی مطبوعات و استادان روزنامه نگاری و حقوق درباره آن نظر بدهند.

این پیش نویس در 9 فصل و 78 ماده به همت دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها و جمعی از دست اندركاران حوزه رسانه و حقوق‌دانان تهیه شده است. هدف از انتشار پیش نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران، اطلاع و اظهار نظر اصحاب رسانه درباره آن اعلام شده بود.

صفحه «نظام رسانه ای؛ نقد و نظر» در شبکه اجتماعی فیس بوک از طریق نشانی زیر قابل دسترس است:
https://www.facebook.com/NezamRasanei

پیش از این دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها نیز آدرس ایمیل info@farhang.gov.ir را برای دریافت اظهار نظرات کارشناسان اعلام کرده بود.باسمه تعالی

پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران

فصل اول: کلیات (تعاریف، اهداف و وظایف)

ماده ۱: در راستای اصول بیست‌ وچهارم و یکصدوشصت‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور اجرای بند «الف» ماده ۱۰ قانون برنامه پنجم توسعه، مصوب ۱۳۸۹ و حمایت از حقوق و آزادی‌های مشروع رسانه ‌های همگانی، تنظیم مناسبات و روابط حکومت، شهروندان و روزنامه نگاران با یکدیگر و زمینه‌سازی برای حضور مؤثر و فعال روزنامه نگاران در عرصه‌های بین‌المللی، «سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران» به موجب این قانون تشکیل می‌شود.

ماده ۲ - تعاریف:

۱- سازمان نظام رسانه‌ای: سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران که از این پس در این قانون «سازمان» نامیده می‌شود، مؤسسه‌ای است حرفه‌ای، غیر دولتی، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل که به منظور تحقق بخشیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر در این قانون تشکیل می‌گردد.

۲- رسانه: «رسانه» در این قانون شامل کلیه وسایل ارتباط جمعی اعم از نوشتاری، شنیداری، دیداری، مجازی و هر نوع وسیله ارتباط جمعی مشابه دیگر است که در آینده ممکن است ابداع و به کار گرفته شود.

۳- روزنامه نگار: روزنامه نگار حرفه‌ای کسی است که شغل اصلی او، فعالیت فکری و تولید هرگونه محتوای نوشتاری، شنیداری و دیداری و ارائه اخبار و وقایع جاری و تحلیل و تفسیر آن‌ها در رسانه است. کلیة روزنامه نگاران صرف نظر از نوع و مالکیت رسانه‌ای که در آن شاغلند، مشمول مفاد این قانون هستند. تبصرة ۱: برخورداری از حمایت‌های مصرّح در این قانون، منوط به عضویت در سازمان است.

تبصره ۲: افرادی که شغل اصلی و مستمر آن‌ها روزنامه نگاری نیست ولی در رسانه‌ها صاحب اثر هستند، عضو افتخاری محسوب می‌شوند و از حق رأی برخوردار نیستند.

تبصرة ۳: منظور از روزنامه نگار در مفاد این قانون، روزنامه نگار حرفه‌ای است. مصادیق روزنامه نگار حرفه‌ای در آئین نامه این قانون مشخص خواهد شد.

ماده ۳: اهداف سازمان عبارت است از:

۱- تلاش جهت تحقق دین‌مداری، ظلم ستیزی، قانون‌مداری، انصاف، امانتداری، احترام به حقوق عمومی و شهروندی، احترام به حیثیت و حریم خصوصی شهروندان، روشنگری و مسوولیت‌پذیری در تمامی فعالیتهای رسانه‌ای؛

۲- تلاش در جهت پیشبرد و ارتقای سطح فعالیتهای حرفه‌ای رسانه‌ای؛

۳- کمک به حاکمیت قانون، رعایت منافع ملی، امنیت ملی و رعایت اخلاق حرفه‌ای در حوزه رسانه‌ها؛

۴- حمایت از حقوق صنفی و حرفه‌ای و شئون اجتماعی روزنامه نگاران؛

۵- تلاش در جهت استقلال حرفه‌ای، تأمین امنیت شغلی و تقویت جایگاه و منزلت حرفه‌ای و اجتماعی روزنامه نگاران؛

۶- نمایندگی روزنامه نگاران و تنظیم روابط آنان در تعامل با دستگاههای ذی‌ربط؛

۷- فراهم کردن زمینه ارتباطات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه رسانه‌ای؛

۸- نظارت بر حسن اجرای این قانون و مقررات مربوط.

ماده ۴: وظایف و اختیارات سازمان به شرح زیر است:

۱- تدوین مقررات و ضوابط و دستورالعملهای خاص صنفی روزنامه نگاران؛

۲- اعطای پروانه روزنامه نگاری و نظارت بر فعالیت حرفه‌ای روزنامه نگاران‌ براساس این قانون و مقررات مربوط؛

۳- ایجاد وحدت رویه در اجرای وظایف سازمان‌های نظام رسانه‌ای استانی؛

۴- تدوین منشور و اصول اخلاق حرفه ا ی روزنامه نگاری؛

۵- نظارت بر حسن اجرای اصول اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری؛

۶- نظارت بر نحوه ایفای مسئولیتهای اجتماعی روزنامه نگاران

۷- حمایت از حقوق حرفه‌ای رسانه‌ها و روزنامه نگاران؛

۸- ایجاد بسترهای لازم برای تحقق وظایف و تکالیف رسانه‌ها و روزنامه نگاران؛

۹- ارتقای دانش و توانمندی حرفه‌ای روزنامه نگاران؛

۱۰- ایجاد هماهنگی در ارتباط و تعامل روزنامه نگاران، تشکل‌های رسانه‌ای و رسانه‌های داخلی با مجامع رسانه‌ای منطقه‌ای و بین‌المللی؛

۱۱- عضویت در سازمان‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی رسانه‌ای در چارچوب قوانین و مقررات کشور.

۱۲- اقدام برای رفع مشکلات رفاهی، مالی و تأمین اجتماعی روزنامه نگاران؛

۱۳- رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای روزنامه نگاران؛

۱۴- همکاری با مراجع ذی‌صلاح قضایی در رسیدگی به اتهامات رسانه‌ها و روزنامه نگاران و ارائه نظرهای مشورتی؛

۱۵- پیشنهاد اصلاح و تغییر قوانین و مقررات رسانه‌ای به مراجع ذی‌صلاح؛

۱۶- انجام مسئولیت‌ها و وظایفی که در دیگر قوانین و مقررات به سازمان محول می‌شود.

فصل دوم: سازمان و تشکیلات سازمان

مبحث اول: ارکان

ماده ۵: ارکان‌ سازمان به شرح زیر است:

الف‌ - مجمع‌ عمومی‌ سازمان‌ که‌ از این پس در این‌ قانون‌ «مجمع عمومی‌» نامیده‌ می‌شود.

ب‌ - شورای‌ عالی‌ سازمان‌ که‌ از این پس در این‌ قانون‌ «شورا» خوانده‌ می‌شود و دبیرخانه‌ آن‌ در ساختمان مرکزی سازمان‌ که‌ در تهران‌ است‌، مستقر می‌باشد.

ج‌ - رئیس‌ کل سازمان‌.

د - هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌ای استان و شورای‌ هماهنگی‌ استانی‌.

هـ - هیأت‌ عالی‌ رسیدگی به تخلفات حرفه ای‌. ‌

و - بازرسان‌.

تبصره‌: وظایف‌ و اختیارات‌ و ساختار تشکیلاتی‌ شورای‌ هماهنگی‌ استانی‌ به‌ پیشنهاد رئیس‌ کل‌ به‌ تصویب‌ شورای‌ عالی‌ خواهد رسید.


مبحث دوم: مجمع عمومی

ماده ۶: ترکیب ‌مجمع عمومی ‌به ‌شرح ‌زیر می‌باشد:

مجمع عمومی عبارت است از مجموع اعضای هیأت مدیره‌های استانی که برای یک دورة چهارساله عهده دار وظایف مجمع خواهند بود.

ماده ۷: وظایف‌ مجمع‌ عمومی عبارت است از:

۱ - انتخاب‌ اعضای‌ حقیقی شورای‌ عالی‌ برای‌ دوره‌ چهار ساله‌ و بازرسان‌ به طور سالانه‌؛

۲- انتخاب رئیس کل سازمان و معرفی به رئیس جمهور جهت صدور حکم؛

۳- استماع‌ گزارش‌ شورای‌ عالی‌، رئیس‌ کل‌ و بازرسان‌ و تصویب‌ سیاستهای‌ کلان‌ پیشنهادی‌ شورای‌ عالی‌؛

۴- برکناری و یا قبول استعفای رئیس سازمان؛

۵ - مذاکره‌ و اتخاذ تصمیم‌ در سایر اموری‌ که‌ در دستور کار جلسه‌ قرار دارد و طبق‌ قوانین‌ و آئین‌نامه‌های‌ مربوطه‌ و سایر ضوابط‌ در صلاحیت‌ مجمع‌ عمومی می‌باشد.

تبصره‌ ۱: آئین‌نامه‌ داخلی‌ مجمع‌ عمومی به‌ پیشنهاد شورای‌ عالی‌ به‌ تصویب‌ مجمع‌ عمومی خواهد رسید.

تبصره‌ ۲: در اولین‌ جلسه‌ مجمع عمومی، یک رئیس‌، دو نایب‌ رئیس‌ و یک‌ منشی‌، ‌ براساس‌ آئین‌نامه‌ داخلی مجمع عمومی، از میان اعضا انتخاب خواهند شد.

تبصره ۳: مجمع عمومی موظف است حداقل سالیانه یک جلسه برگزار نماید.


مبحث سوم: شورای‌عالی

ماده ۸: اعضای شورای‌ عالی‌ عبارتند از:

۱ - هشت نفر از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام رسانه‌ای متشکل از سه روزنامه نگار مطبوعاتی، یک روزنامه نگار رادیو تلویزیونی، دو روزنامه نگار وب، یک روزنامه نگار عکاس و یک روزنامه نگار نشریات محلی

۲ – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام الاختیار وی

۳ - نماینده مجلس شورای اسلامی عضو هیأت نظارت بر مطبوعات

۴ - قاضی عضو هیأت نظارت بر مطبوعات.

۵ - نماینده حوزه علمیه قم در هیئت نظارت بر مطبوعات.

۶- یکی از اساتید علوم ارتباطات و رسانه حداقل با رتبه دانشیاری به انتخاب شورای عالی انقلاب فرهنگی

۷- رییس کل سازمان.

۸- یک کار‌شناس خبرة حوزة وب به انتخاب شورای عالی فضای مجازی

تبصره‌ ۱: جلسات‌ شورای‌ عالی‌ حداقل‌ هر سه‌ ماه‌ یکبار تشکیل‌ می‌شود و با حضور دوسوم‌ اعضای شورا رسمیت می‌یابد و تصمیمات‌ آن‌ با اکثریت‌ آراء معتبر است‌.

تبصره ‌۲: شورای‌ عالی‌ دارای‌ یک رئیس، دو نایب‌ رئیس‌ و یک‌ دبیر خواهد بود که‌ از بین‌ اعضای شورا با رأی‌ اکثریت‌ نسبی‌ اعضاء، برای‌ مدت‌ دو سال‌ انتخاب‌ می‌گردند و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

تبصره ‌۳: دبیر شورای‌ عالی‌ مسؤول‌ تشکیل‌ جلسات‌ و اداره‌ دبیرخانه‌ شورا است. اداره‌ جلسات‌ شورا به‌ عهده‌ رئیس‌ یا نایب‌ رئیس‌ شورا خواهد بود.

ماده ۹: وظایف شورای عالی عبارتست از:

۱ - تعیین راهبرد‌ها و سیاست‌های اجرایی سازمان؛

۲ - تهیه و تصویب آیین‌نامه داخلی شورا؛

۳ - تصویب منشور اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری؛

۴- تهیه و تصویب آیین‌نامه اداری و مالی سازمان؛

۵ - تصویب شرح وظایف دبیرخانه شورای عالی؛

۶ - نظارت بر عملکرد و حسن اجرای وظایف سازمان؛

۷ - تصویب بودجه سالیانة سازمان و تفریغ آن و تعیین حق عضویت سازمان‌های استانی در سازمان؛

۸ - انتخاب، برکناری و قبول استعفای اعضای هیأت رییسه شورای عالی مطابق مقررات این قانون؛

۹- استیضاح رئیس کل سازمان طبق مقررات این قانون؛

۱۰ - قبول استعفای اعضای شورای عالی؛

۱۱ - تعیین روزنامه پرشمارگانی که تمام اطلاعیه‌ها، آگهی‌ها و مصوبات سازمان و تصمیمات رییس کل، علاوه بر پایگاه اطلاع رسانی سازمان در آن منتشر می‌شود؛

۱۲ - اجرای‌ دقیق‌ وظایف‌ مقرر در این‌ قانون‌ و نظارت‌ مستمر بر حسن‌ اجرای‌ آن‌ها از طریق‌ رئیس‌ کل‌؛

۱۳ - نظارت‌ بر عملکرد سازمان نظام رسانه‌ای استان‌ها؛

۱۴ - رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ انضباطی‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام صنفی رسانه‌ای استان؛

۱۵ - تهیه‌ و تصویب‌ آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌های‌ اجرایی‌ لازم‌ در چارچوب‌ این‌ قانون‌؛

۱۶ - انحلال‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌ای استان و برگزاری‌ انتخابات‌ مجدد در چارچوب‌ این‌ قانون‌؛

۱۷- انتخاب دو عضو هیأت عالی رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای.


مبحث چهارم: رئیس کل

ماده‌ ۱۰: رئیس‌ کل‌ ‌بالاترین‌ مقام‌ اجرایی‌، اداری‌ و مالی‌ و نماینده‌ قانونی‌ سازمان در کلیه‌ مراجع‌ با حق‌ توکیل‌ به‌ غیر می‌باشد که در حدود مصوبات‌ مجمع‌ عمومی‌ و شورای‌ عالی‌ و مقررات‌ و ضوابط‌ مربوط‌ دارای‌ اختیار کامل‌ است‌ و‌ از طرف‌ مجمع‌ عمومی‌ با رای اکثریت مطلق اعضا از بین‌ منتخبین‌ هیأت‌ مدیره‌های‌ سراسر کشور برای‌ مدت‌ چهار سال‌ انتخاب‌ و به‌ رئیس‌ جمهور جهت‌ صدور حکم‌ معرفی‌می‌شود.

تبصره ۱: هرگاه‏ در دور‏ نخست‏ هیچ‌ یک‏ از نامزد‌ها چنین‏ اکثریتی‏ به دست‏ نیاورد، حداقل با فاصله دو هفته برای‏ بار دوم‏ انتخابات برگزار می‌‏شود. در دور دوم‏ تنها دو نفر از نامزدهایی که‏ در دور نخست‏ آرای بیشتری‏ داشته‏اند، شرکت‏ می‌کنند و رأی اکثریت نسبی حاضران ملاک عمل است. چنانچه رییس جمهور فرد منتخب شورا را نپذیرد، شورا برای بار دوم به ترتیب مذکور، فرد دیگری را معرفی می‌کند.

تبصره ۲: انتخاب نایب رئیس با اکثریت نسبی حاضران انجام می‌شود. نایب رئیس، سمت اجرایی در سازمان ندارد مگر در صورت فوت، عزل یا استعفای رئیس سازمان که تا انتخاب رئیس بعدی، وظایف او را عهده دار است. رأی‌گیری برای انتخاب اشخاص مذکور به صورت مخفی و با ورقه انجام می‌گیرد. در صورت برابری آرای نامزد‌ها، قرعه تعیین‌کننده است.

تبصره‌ ۳: مجمع‌ عمومی‌ می‌تواند انتخاب‌ و معرفی‌ رئیس‌ کل‌ را به‌ شورای‌ عالی‌ واگذار نماید.

تبصره‌ ۴: شورای‌ عالی‌ حق‌ استیضاح‌ رئیس‌ کل‌ را دارد و درصورتی‌ که‌ دو سوم‌ اعضای‌ شورای‌ عالی‌ رأی‌ عدم‌ اعتماد به‌ رئیس‌ کل‌ بدهند، وی‌ عزل‌ می‌گردد و مجمع‌ عمومی‌ فوق‌العاده‌ جهت‌ انتخاب‌ رئیس‌ کل جدید‌ تشکیل‌ می‌شود. در این‌ فاصله رئیس‌ شورای‌ عالی‌ سرپرستی‌ سازمان را عهده‌دار خواهد بود.

ماده ۱۱: رییس کل مسئولیت دعوت از اعضای مجمع عمومی و تشکیل جلسات آن و اداره دبیرخانه سازمان را به عهده دارد.

تبصره ۱: شرح وظایف دبیرخانه به پیشنهاد رییس کل به تصویب شورا می‌رسد.

تبصره ۲: دعوت‌نامه باید کتبا و یا از طریق پست الکترونیکی به همراه دستور جلسه حداقل ده روز قبل از تشکیل جلسه برای اعضاء و دعوت‌شدگان ارسال شود.

ماده ۱۲: وظایف رییس کل به قرار زیر است:

۱ - اداره کلیه امور سازمان؛

۲ - اجرای مصوبات مجمع عمومی و شورای عالی؛

۳ - تدوین منشور اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری و شیوه‌نامه‌های لازم برای اجرای این قانون و ارائه آن‌ها به شورا برای بررسی و تصویب؛

۴ - تدوین ضوابط و شیوه‌نامه‌های خاص صنفی از قبیل رتبه بندی و تعیین شاخصهای احراز هویت صنفی روزنامه نگاران‌ و ارائه آن به شورا برای بررسی و تصویب؛

۵ - تعیین نماینده برای شرکت در مجامع داخلی و بین‌المللی؛

۶ - ارایه نظر کار‌شناسی به دادگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی به درخواست آنان؛

۷ - راه‌اندازی و اداره پایگاه اطلاع‌رسانی برای نشر کلیه مصوبات و تصمیمات سازمان؛

۸ - برگزاری دوره‌های کارآموزی روزنامه نگاری مطابق آیین‌نامه مربوط که به‌وسیله وی تهیه و به تصویب شورا می‌رسد؛

۹- تهیة اساسنامة تأسیس صندوق حمایت از روزنامه نگاران.


مبحث پنجم: عضویت

ماده ۱۳: روزنامه نگاران برای عضویت در سازمان نظام رسانه‌ای باید واجد شرایط ذیل باشند:

۱- حداقل ۲ سال سابقه فعالیت روزنامه نگاری و نگارش و انتشار حداقل ۱۰ اثر در یک یا چند رسانه؛

۲- پرداخت حداقل یک سال سابقه بیمه توسط رسانه‌ای که در آن اشتغال داشته و به سازمان معرفی شده است؛

۳- پرداخت حق عضویت سالانه؛

مبحث ششم: سازمان نظام رسانه‌ای استان

ماده‌ ۱۴: سازمان نظام رسانه ای‌ استان که از این پس به اختصار «سازمان استان» نامیده می‌شود، در مرکز هر استان تشکیل می‌گردد. این سازمان مؤسسه‌ای غیردولتی، غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی است و به لحاظ ضوابط اداری تابع سازمان محسوب می‌شود.

تبصره: روزنامه نگاران استانهایی که سازمان استان در آن‌ها تشکیل نشده است، تابع سازمان استانی هستند که شورا تعیین می‌کند.

ماده ۱۵: وظایف و اختیارات سازمان استان به قرار زیر است:

۱ - انجام وظایف و اعمال اختیارات سازمان در سطح استان؛

۲ - اجرای مصوبات مجمع عمومی و شورا در سطح استان؛

۳ - صدور پروانه روزنامه نگاری برای روزنامه نگاران مقیم استان از طریق هیأت صدور پروانه؛

۴ – اجرای ابلاغیه‌های رئیس کل در سطح استان؛

۵ - رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای روزنامه نگاران از طریق هیأت‌های بدوی و تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات.

ماده ۱۶: ارکان سازمان استان عبارت است از:

الف - هیأت مدیره.

ب - هیأت صدور پروانه روزنامه نگاری.

ج - رییس.

ماده ۱۷- هیأت مدیره سازمان استان اداره کلیه امور سازمان استان را به عهده دارد و اعضای آن برای دو سال از میان نامزدهای تصدی این سمت و با رأی مخفی اکثریت نسبی روزنامه‌نگاران دارای حق رأی از‌‌ همان استان انتخاب می‌شوند. انتخاب مجدد اعضاء به صورت متوالی تنها برای یک دوره بلامانع است.

ماده ۱۸- تعداد اعضای هیأت مدیره به قرار زیر است:

۱- برای سازمان‌های دارای تا ۲۰۰ روزنامه‌نگار دارای حق رأی، ۵ عضو اصلی و۲ عضو علی‌البدل؛

۲- برای سازمان‌های دارای ۲۰۱ تا ۵۰۰ روزنامه‌نگار دارای حق رأی، ۷ عضو اصلی و ۳ عضو علی‌البدل؛

۳- برای سازمان‌های دارای بیش از ۵۰۱ تا ۱۰۰۰روزنامه‌نگار دارای حق رأی، ۱۱ عضو اصلی و ۴ عضو علی‌البدل؛

۴- برای سازمان‌های دارای بیش از ۱۰۰۰ روزنامه‌نگار دارای حق رأی، ۱۵ عضو اصلی و ۵ عضو علی‌البدل.

تبصره ۱: در ترکیب هیئت مدیره سازمان استان متناسب با بندهای یک تا چهار می‌بایست حداقل دو تا پنج روزنامه نگار مطبوعاتی، یک تا چهار روزنامه نگار وب، یک تا سه روزنامه نگار رادیو تلویزیونی و یک تا سه روزنامه نگار عکاس از رسانه‌های استانی حضور داشته باشند.

تبصره ۲: به ازای اضافه ‌شدن هر ۱۰۰۰ روزنامه‌نگار دارای حق رأی، ۳ عضو اصلی و یک عضو علی‌البدل با رعایت نسبت شاغلان روزنامه نگاری مندرج در تبصره (۱) به تعداد اعضای هیأت مدیره در انتخابات بعدی سازمان استان افزوده می‌شود.

تبصره ۳: در صورت عدم وجود روزنامه نگار عکاس یا روزنامه نگار وب در یک استان، روزنامه نگاران مطبوعاتی جایگزین آن‌ها خواهند شد.

ماده ۱۹: وظایف هیأت مدیره سازمان استان عبارت است از:

۱ - پیشنهاد نامزد تصدی ریاست سازمان استان به رییس کل؛

۲ - تدوین برنامه‌های اجرایی سازمان استان در چارچوب راهبرد‌ها و سیاست‌های مصوب شورا و شیوه‌نامه‌های مربوط؛

۳ - نظارت بر حسن اجرای وظایف سازمان استان؛

۴ - انتخاب نمایندگان هیأت مدیره در هیأت های‌ بدوی و تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای و هیأت صدور پروانه روزنامه نگاری؛

۵ - تصویب بودجه سازمان استان و تفریغ آن و تعیین حق عضویت روزنامه نگاران؛

۶ - تعیین روزنامه پرشمارگان سازمان استان برای هر سال.

ماده ۲۰: رییس سازمان استان یکی از اعضای هیأت مدیره سازمان استان است که با پیشنهاد هیأت مذکور و تأیید و حکم رییس کل سازمان برای مدت چهار سال منصوب می‌گردد.

تبصره: عزل رییس سازمان استان با رییس کل سازمان است.

ماده ۲۱: رأی‌گیری برای تعیین فرد پیشنهادی برای تصدی ریاست سازمان استان به صورت مخفی و با ورقه انجام می‌گیرد و فرد حائز اکثریت نسبی به رییس کل سازمان معرفی می‌شود. چنانچه فرد معرفی‌شده مورد تأیید رییس کلّ نباشد، مجددا انتخابات برگزار می‌شود. اگر رییس کلّ سازمان باز هم با تصدی فرد جدید موافق نباشد، مراتب را در شورای عالی مطرح می‌کند. شورای عالی در صورت عدم امکان حل و فصل مسأله از طرق دیگر، با رأی اکثریت مطلق اعضاء در مورد عزل رییس کلّ سازمان یا انحلال هیأت مدیره سازمان استان تصمیم‌گیری می‌کند. در صورت اخیر، انتخابات مجدد در استان ظرف یک ماه انجام می‌گیرد و هیات مدیره منتخب تا پایان‌‌ همان دوره، مسئولیت دارند.

ماده ۲۲: رییس سازمان استان نماینده قانونی آن در کلیه مراجع محسوب می‌شود و اجرای تصمیمات هیأت مدیره در تمامی امور اداری، مالی و حقوقی و نیز می‌انجی‌گری در حل اختلافات حرفه‌ای روزنامه نگاران و نظارت بر عملکرد حرفه‌ای و اعلام تخلفات آن‌ها به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات بر عهده وی است.

تبصره ۱: تفویض اختیار به دیگر اعضای هیأت مدیره نافی مسئولیت رییس سازمان استان نیست.

تبصره ۲: اعلام تخلفات روزنامه نگاران قابل تفویض به غیر نیست.

ماده ۲۳: جلسات هیأت مدیره سازمان استان، حداقل هر ماه یک‌بار با حضور اکثریت مطلق اعضای اصلی رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضران اتخاذ می‌شود.

ماده ۲۴: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می‌تواند در تمام جلسات هیأت مدیره سازمان استان بدون حق رأی شرکت کند.

ماده‌ ۲۵: عضویت اعضای هیأت مدیره در موارد زیر لغو می‌شود:

۱ – فوت؛

۲ – حجر؛

۳ - محکومیت کیفری مؤثر؛ که منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی شده باشد.

۴ - محکومیت حرفه‌ای قطعی درجه ۳ و بالا‌تر؛

۵ - عدم اقامت در استان محل انتخاب؛

۶ - غیبت غیرموجه در ۳ جلسه متوالی یا ۶ جلسه متناوب هیأت مدیره در مدت یک سال به تشخیص هیأت؛

۷ - استعفاء پس از پذیرش هیأت مدیره.

تبصره: در صورتی که موضوع بند ۶ محل اختلاف باشد، رأی شورای عالی تعیین کننده خواهد بود.

ماده ۲۶: در صورت لغو عضویت هر یک از اعضای هیأت مدیره، عضو علی البدل به ترتیب جایگزین وی می‌شود.

ماده ۲۷: هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌ای استان در موارد زیر منحل‌ می‌گردد:

۱ - عدول‌ و تخطی‌ از وظایف‌ مقرر در این‌ قانون‌ با تشخیص‌ شورای‌ عالی‌؛

۲ - فوت‌ یا استعفاء یا غیبت‌ غیرمجاز بیش‌ از یک‌ دوم‌ اعضاء هیأت‌ مدیره‌ برای‌ چهار جلسه‌ متوالی‌.

ماده ۲۸- هزینه‌های سازمان استان از محل حق عضویت سالانه اعضاء، کمک‌های مالی دولت، نهادهای عمومی و نیز سایر فعالیت‌های علمی، فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، ترویجی و مشاوره‌ای در حوزه رسانه‌ای تأمین می‌شود. تعیین حق عضویت سالانه و نحوه وصول آن پس از دریافت گزارش توجیهی رییس سازمان استان با هیأت مدیره است.

ماده ۲۹- نظارت بر صحت عملکرد مسؤولان سازمان استان در هزینه‌کرد بودجه به عهده هیأت مدیره است که همه‌ساله پس از پایان سال مالی از طریق کار‌شناسان حقوقی و حسابرسان رسمی انجام و گزارش آن به شورای عالی و رییس کلّ سازمان ارائه می‌شود.


مبحث هفتم: صدور پروانه روزنامه نگاری

ماده ۳۰- به منظور صدور پروانه روزنامه‌نگاری برای متقاضیان، ‌ ‌هیأت صدور پروانه روزنامه‌نگاری در سازمان استان برای ۲ سال با ترکیب زیر تشکیل می‌شود:

۱. رئیس سازمان استان؛

۲. یک عضو هیأت مدیره سازمان استان به انتخاب اعضای هیأت مذکور؛

۳. یک روزنامه‌نگار به انتخاب مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان.

ماده۳۱- متقاضیان پروانه روزنامه‌نگاری باید متولد یا مقیم استان محل تقاضا یا دارای حداقل شش‌ماه متوالی سابقه فعالیت رسانه ای‌ در‌‌ همان استان باشند.

ماده۳۲- هیأت صدور پروانه روزنامه‌نگاری پس از احراز صحت مدارک ارائه‌شده براساس آیین‌نامه مصوب شورا، برای فرد واجد شرایط، پروانه روزنامه‌نگاری براساس رتبه بندی صادر می‌کند.

ماده۳۳- تصمیمات هیأت صدور پروانه روزنامه‌نگاری به ترتیب در هیئت مدیره سازمان‌‌ همان استان و شورای عالی قابل تجدید نظر است.


فصل سوم: حقوق و مسئولیت‌های روزنامه نگاران

مبحث اول: حقوق روزنامه نگاران

ماده ۳۴ – روزنامه نگاران که مطابق مفاد این قانون عضو سازمان نظام رسانه‌ای شده‌اند در جریان دسترسی به اخبار و اطلاعات و تولید و انتشار آن از حقوق ذیل بهره‌مند هستند.

۱- حق جست‌و‌جو، بررسی و دسترسی آزادانه به اطلاعات و مراجعه به سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی و خصوصی برای انجام وظیفه حرفه‌ای خود به جز موارد طبقه بندی شده به موجب قانون؛

۲- حق استفاده از وسایل و تجهیزات الکترونیکی، صوتی و تصویری به منظور ضبط و ثبت اطلاعات و اخبار مربوط به رویدادهای عمومی و انتشار آن‌ها به استثنای مواردی که منع قانونی دارد.

۳- حق حضور در صحنه‌های خبری اعم از صحنه‌های مربوط به سوانح طبیعی، حوادث غیرمترقبه، گردهمایی‌ها، تظاهرات، محل‌های اعلام حالت فوق العاده و بی‌نظمی‌های عمومی بجز مواردی که منع قانونی دارد؛

۴- حق برخورداری از امنیت حرفه‌ای در حین انجام وظیفة روزنامه نگاری

۵- حق انتشار و تحلیل و تفسیر اخبار و رویدادهای داخلی و خارجی به منظور ارتقای آگاهی عمومی؛

۶- حق شکایت از مقامات دولتی یا غیردولتی که از طرق گوناگون در صدد جلوگیری از فعالیت حرفه‌ای و رسالت روزنامه نگار برآیند و برای انتشار یا عدم انتشار تولیدات رسانه‌ای به اعمال فشار متوسل شوند؛

۷- حق برخورداری از چگونگی رسیدگی به اتهام حرفه‌ای در محاکم دادگستری مطابق اصل یکصد و شصت و هشتم قانون اساسی؛

۸- حق نقد سازنده و منصفانه و برخورداری از ابراز آزادانة عقیده و انتشار آن مطابق اصل بیست و چهارم قانون اساسی؛

۹- حق انتشار مطالب و تولیدات خود با نام حقیقی یا با نام مستعار و یا بدون نام؛

۱۰- حق بهره‌مندی از مالکیت معنوی در تولیدات رسانه‌ای؛

۱۱- حق برخوداری از استقلال حرفه‌ای در انجام رسالت روزنامه نگاری و عدم الزام و اجبار روزنامه نگار به پیروی از دستورات غیرقانونی؛

۱۲- حق عضویت در انجمن‌های صنفی و حرفه‌ای داخلی، منطقه‌ای و بین المللی؛

۱۳- حق امتناع از نگارش و تولید و موارد مغایر با قانون و اصول اخلاق حرفه‌ای و حق حذف امضای خود از گزارش‌ها و مطلب تحریف شده و یا مغایر با قانون در فرآیند تدوین و تنظیم آن‌ها در هیئت تحریریه؛

۱۴- حق برخورداری از بیمة تأمین اجتماعی و بیمة بیکاری


مبحث دوم: مسئولیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی روزنامه نگاران

ماده ۳۵- روزنامه نگاران در اجرای وظیفه و رسالت خود باید از رفتار و اعمال مغایر با شئون حرفه‌ای بپرهیزند و ضمن آگاهی به الزامات و مسئولیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی خود اصول ذیل را رعایت نمایند.

۱- احترام به اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران

۲- احترام به حقوق افراد و حفظ اسرار و حریم خصوصی اشخاص

۳- عدم افترا، تهمت و توهین و مخدوش کردن شهرت افراد

۴- احترام به منافع ملی و رعایت عفت عمومی

۵- احترام به اعتقادات و ارزش‌های حاکم بر جامعه

۶- حصول اطمینان از صحت اطلاعات و اخبار و انعکاس عینی و بی‌طرفانة آن و پذیرش مسئولیت مطالب منتشره در رسانه و پاسخگویی به افکار عمومی

۷- حقیقت جویی و انتشار صحیح اخبار و رویداد‌ها و تحلیل و تفسیر واقع بینانه و پرهیز از تحریف حقایق

۸- رعایت بی‌طرفی، انصاف و عدالت و خودداری از دخالت نظر‌ها و قضاوت‌های شخصی در انجام وظایف رسانه‌ای؛

۹- خودداری از سرقت نوشته‌ها و مطالب و آثار فکری دیگران

۱۰- عدم انتشار شایعات و موارد خلاف واقع در قالب هرگونه تولیدات نوشتاری، شنیداری و دیداری؛

۱۱- احترام به اصل برائت و رعایت حقوق، حیثیت و منزلت افراد، سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی؛

۱۲- خودداری از قبول هرگونه هدیه، وجه نقد یا غیر آنکه با قصد تطمیع و یا تأثیرگذاری بر چگونگی انتشار مطالب و یا عدم انتشار به او پیشنهاد می‌شود.

۱۳- پایبندی عملی به مفاد منشور اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری


فصل چهارم: بودجه

ماده ۳۶- هزینه‌های اولیه تشکیل سازمان، از قبیل تأمین یا تملک ساختمان‌ها و تجهیزات مورد نیاز از محل کمکهای دولت، شهرداری‌ها، رسانه‌ها و یا هدایا وکمکهای سازمانهای عام المنفعه تأمین می‌شود.

ماده۳۷- هزینه‌های سازمان از محل حق عضویت سالانه سازمان‌های استانی تأمین و میزان و نحوه وصول حق عضویت مذکور با توجه به وضع مالی و تعداد روزنامه‌نگاران عضو آن‌ها بوسیلة شورا تعیین می‌شود. سازمان می‌تواند از کمک‌های مالی دولت، اشخاص و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، ترویجی و مشاوره‌ای در حوزه رسانه‌ای نیز استفاده کند.

ماده‌ ۳۸- بودجه‌ سازمان از محل‌ حق‌ عضویت‌ اعضاء و کمک‌های‌ دولت و نهادهای عمومی و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی تأمین‌ و سالانه به‌ تصویب‌ شورای‌ عالی‌ خواهد رسید.

ماده ۳۹- امور اداری و استخدامی سازمان، نحوه هزینه‌کرد بودجه مصوب، کیفیت تفریغ بودجه و نظارت بر صحت عملکرد مسؤولان سازمان و سازمان‌های استانی بر اساس آیین‌نامه اداری و مالی خواهد بود که رییس کلّ ظرف سه‌ ماه پس از تشکیل آن تهیه و به تصویب شورای عالی می‌رساند.

تبصره‌ ۱ - بودجه‌ سالیانه‌ سازمان نظام رسانه‌ای‌ هر استان توسط‌ هیأت‌ مدیره‌ همان‌ استان تهیه‌ و طبق‌ آئین‌نامه‌ مصوب‌ شورای‌ عالی‌ هزینه‌ خواهد شد.

تبصره‌ ۲ - میزان‌ و طرز وصول‌ حق‌ عضویت سالانه‌ اعضاء و دیگر مقررات‌ اداری‌ و مالی‌ سازمان‌ و نحوه‌ هزینه‌ بودجه‌ پس‌ از تصویب‌ شورای‌ عالی‌ به‌ مرحله‌ اجراء درخواهد آمد.

تبصره ۳- قبول هر گونه هدیه و کمک از کشور‌ها و نهادهای خارجی ممنوع است.


فصل‌ پنجم: انتخابات‌

ماده‌ ۴۰- مدت‌ فعالیت هر دوره‌ مجمع عمومی، شورای‌عالی‌ و هیأت‌ مدیره‌ استانی چهار سال‌ تمام‌ می‌باشد.

تبصره‌ ۱ - شروع‌ اولین‌ دوره‌ فعالیت‌ مجموعه‌های‌ مذکور حداکثر ده‌ روز پس‌ از اعلام‌ قطعیت‌ نتیجه‌ انتخابات‌ خواهد بود.

تبصره‌ ۲ - شروع‌ فعالیت‌ دوره‌های‌ بعد ارکان سازمان، بلافاصله‌ پس‌ از پایان‌ دوره‌ قبلی‌ است و چنانچه‌ در پایان‌ دوره‌، تشریفات‌ انتخابات‌ دوره‌ بعد به ‌نحوی‌ از انحاء پایان‌ نیافته‌ باشد، ارکان‌ دوره‌ قبلی‌ تا قطعیت‌ نتیجه‌ انتخابات‌ جدید به‌ فعالیت‌ خود ادامه‌ خواهد داد و مبدأ شروع‌ کار دوره‌ جدید از تاریخ‌ قطعیت‌ انتخابات‌ خواهد بود.

ماده‌ ۴۱- انتخابات‌ برای‌ دوره‌های‌ بعد، سه‌ ماه‌ قبل‌ از اتمام‌ هر دوره‌ با اعلام‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکیل‌ هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ انجام‌ خواهد شد.

تبصره‌ - انتخابات‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌ای استانهایی که‌ انتخابات‌ آن‌ها منحل‌ و یا توسط‌ هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ بر انتخابات ابطال‌ گردیده‌ است‌، حداکثر ظرف‌ مدت‌ سه‌ ماه‌ با هماهنگی‌ هیأت‌ نظارت‌ و با رعایت‌ سایر مواد قانونی‌ انجام‌ می‌پذیرد.

ماده‌ ۴۲- ترکیب‌ هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ که‌ برای‌ مدت‌ چهار سال‌ انتخاب‌ می‌گردند به‌ شرح‌ زیر خواهد بود:

الف‌ - یک‌ نفر نماینده‌ دادستان‌ کل‌ کشور؛

ب‌ - یک‌ نفر نماینده‌ وزارت‌ کشور؛

ج‌ - یک نفر از فعالان حوزه رسانه به‌ انتخاب‌ و معرفی‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

د - یک نفر از فعالان حوزه رسانه به‌ انتخاب‌ و معرفی‌ کمیسیون فرهنگی مجلس‌ شورای‌ اسلامی؛

ه- یک نفر از فعالان حوزه رسانه‌ به انتخاب و معرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

و – در دوره‌های بعد از دوره اول دو نفر از فعالان حوزه رسانه به انتخاب شورای عالی سازمان نظام رسانه‌ای.

تبصره‌ ۱ - هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ می‌تواند برای‌ هر استان سه‌ تا پنج‌ نفر را جهت‌ نظارت‌ بر حسن‌ اجرای‌ انتخابات‌ آن‌ استان تعیین‌ کند.

تبصره‌ ۲ - تجدید انتخاب‌ اعضاء هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ و هیاتهای نظارت استانی برای‌ دوره‌های‌ بعدی‌ بلااشکال‌ است‌.

ماده‌ ۴۳- هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ وظایف‌ زیر را دارا می‌باشد:

الف‌ - عزل‌ و نصب‌ اعضای هیأتهای‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ سازمان استان، شورای عالی و رییس کل؛

ب‌ - نظارت‌ بر حسن‌ انجام‌ انتخابات استانی‌، شورای‌ عالی‌ و رییس‌کل‌؛

ج‌ - بررسی‌ نهائی‌ صلاحیت‌ نامزدهای‌ عضویت‌ در هیأت‌ مدیره‌ سازمان استان و ابلاغ‌ نظر هیأت‌ مرکزی‌ به‌ هیأتهای‌ اجرائی‌ انتخابات‌ مربوطه‌ جهت‌ اعلام‌ عمومی‌؛

د - رسیدگی‌ به‌ شکایات‌ نامزدهائی‌ که‌ صلاحیت‌ آن‌ها به‌ تأیید هیأتهای‌ نظارت‌ نرسیده‌ باشد و تجدیدنظر در آن‌ها؛

هـ - رسیدگی‌ به‌ شکایات‌ انتخاباتی‌ در چارچوب‌ مواد قانونی‌ و آئین‌نامه‌های‌ مربوطه‌؛

و - توقف‌ یا ابطال‌ تمام‌ یا قسمتی‌ از مراحل‌ انجام‌ انتخابات‌ در چارچوب‌ مواد قانونی‌ و دستورالعملهای‌ مربوطه‌ این‌ قانون‌ رأساً و یا با پیشنهاد هیأتهای‌ اجرائی‌ یا هیأتهای‌ نظارت‌ حوزه‌های‌ انتخاباتی‌؛

ز - تأیید نهائی‌ حسن‌ انجام‌ انتخابات‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان استان و اعضای شورای‌ عالی‌ سازمان و رییس‌ کل‌؛

ح‌ - رسیدگی‌ به‌ شکایات‌ و اعتراضات‌ کتبی‌ افراد درمورد تأیید صلاحیت‌ نامزدهای‌ عضویت‌ در هیأت‌ مدیره‌ سازمان استان و تجدیدنظر در آن‌ها.

تبصره‌ - هیأت‌ مرکزی‌ نظارت‌ می‌تواند طبق‌ دستورالعملی‌ که‌ تهیه‌ می‌کند تمام‌ یا قسمتی‌ از وظایف‌ مقرر در این‌ ماده‌ را به‌ هر یک‌ از هیأتهای‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ هیأت‌مدیره‌ سازمان استان تفویض‌ نماید.

ماده‌ ۴۴ - برگزاری‌ انتخابات‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌ای ‌و اعضای شورای‌ عالی‌ سازمان و رئیس‌ کل‌ به‌ عهده‌ هیأتهای‌ اجرائی‌ انتخابات‌ مربوطه‌ بوده‌ که‌ ترکیب‌ و نحوه‌ تشکیل‌ و نحوه‌ کار آن‌ها و کیفیت‌ و نحوه‌ برگزاری‌ انتخابات‌ مربوطه‌ طبق‌ آئین‌نامه‌ای‌ خواهد بود که‌ توسط‌ شورای‌ عالی‌ سازمان تهیه‌ و به‌ تصویب‌ مجمع عمومی خواهد رسید.

ماده‌ ۴۵ - شرایط‌ انتخاب‌ کنندگان‌ عبارت‌ است‌ از:

الف‌ - تابعیت‌ دولت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌؛

ب‌ - عضویت‌ در‌ سازمان نظام رسانه‌ای، به جز در اولین انتخابات؛

ج‌ - شاغل‌ بودن‌ در حرفة روزنامه نگاری منطقه‌ انتخاباتی‌ مورد نظر در زمان‌ انتخابات‌ به‌ تأیید سازمان استان به جز در اولین انتخابات که منوط به تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است‌.

ماده‌ ۴۶- شرایط‌ انتخاب‌ شوندگان‌ هیأتهای‌ مدیره‌ سازمان‌ استان و اعضای شورای‌ عالی‌ به‌ شرح‌ زیر می‌باشد:

الف‌ - تابعیت‌ دولت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌؛

ب- عضویت در سازمان نظام رسانه‌ای، به جز در اولین انتخابات؛

ج- حداقل ۲۵ سال سن برای هیئت مدیره سازمان استان و ۳۵ سال سن برای عضویت در شورای عالی؛

د- حداقل ۵ سال سابقة شغلی روزنامه نگاری برای هیئت مدیره استانی و ۱۰ سال برای عضویت در شورای عالی؛

هـ - عدم پیشینة محکومیت کیفری مؤثر (منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی) و عدم پیشینة محکومیت قطعی حرفه‌ای درجه ۴ و بالا‌تر تا ۳ سال پس از اجرای مجازات؛

و‌ - داشتن‌ حسن‌ شهرت‌ اجتماعی‌ و شغلی‌؛

ز - داشتن‌ حسن‌ شهرت‌ در تعهد عملی‌ به‌ احکام‌ دین‌ مبین‌ اسلام‌ و وفاداری‌ به‌ قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌؛

تبصره‌ - اقلیت‌های‌ دینی‌ مصرح‌ در قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ تابع‌ احکام‌ دینی‌ و اعتقادی‌ خود می‌باشند.

زـ - دارا بودن‌ حداقل‌ سه‌ سال‌ سابقه‌ عضویت‌ در سازمان نظام‌ رسانه‌ای، بجز در اولین دوره انتخابات.

تبصره‌ - اعضاء هیأت‌ اجرائی‌ و نظارت‌ نمی‌توانند به‌ عنوان‌ انتخاب‌ شونده‌ ثبت‌نام‌ نمایند.

ماده‌ ۴۷ – سازمان نظام رسانه‌ای مسؤول‌ برگزاری‌ انتخابات‌ هیأت‌ مدیره‌ سازمان‌های استانی از طریق‌ هیأتهای‌ اجرائی‌ انتخابات‌ با رعایت‌ مواد این‌ قانون‌ خواهد بود.

تبصره: در نخستین دوره، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت.

ماده ۴۸- مرجع نظارت بر انتخابات و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان عضویت در هیأت مدیره سازمان استان، کمیسیون استانی نظارت بر انتخابات است که از رییس کل دادگستری استان، یک نفر از نمایندگان استان به انتخاب کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تشکیل می‌شود.

ماده۴۹- احراز صلاحیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران دارای شرایط به منظور رأی دادن در نخستین دورة انتخابات موضوع آن ماده، به‌وسیلة ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان صورت می‌گیرد. کمیسیون‌های استانی و کشوری انتخابات، مراجع رسیدگی به اعتراضات رد صلاحیت‌شدگان خواهند بود.


فصل ششم: بازرسان

ماده‌ ۵۰ - وظایف‌ بازرسان‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

الف‌ - نظارت‌ بر نحوه‌ هزینه‌کرد بودجه‌ که‌ براساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ سازمان‌ هزینه‌ می‌گردد؛

ب‌ - تنظیم‌ و ارائه‌ گزارش‌ راجع‌ به‌ عملکرد سالانه‌ مالی‌ سازمان‌ و سازمان استان به‌ شورای‌ عالی‌ و مجمع‌ عمومی‌.

ماده ۵۱- بازرسان‌ می‌توانند بدون‌ دخالت‌ در امور اجرائی‌ سازمان‌، در هر زمان‌، هرگونه‌ رسیدگی‌ و بازرسی‌ مالی‌ لازم‌ را به‌ نحوی‌ که‌ در امور جاری‌ سازمان‌ وقفه‌ای‌ ایجاد نکند، انجام‌ داده‌ و اسناد و مدارک‌ و اطلاعات‌ مالی‌ مربوط‌ به‌ سازمان‌ را مطالبه‌ و مورد رسیدگی‌ قرار دهند.

تبصره: بازرسان می‌توانند بدون داشتن حق رأی در جلسات شورای عالی و هیئت مدیره استانی شرکت کنند.

ماده ۵۲ - چنانچه‌ بازرسان‌ در ضمن‌ بازرسی‌، تخلف‌ و یا تقصیری‌ را از سوی رئیس‌ کل‌ و یا معاونین‌ و یا سایر رؤسای‌ هیأت‌ مدیره‌ استان مشاهده‌ کنند باید‌ فورا به‌ شورای‌ عالی‌ اطلاع‌ دهند.

ماده ۵۳- بازرسان‌ در مقابل‌ سازمان‌ها و اشخاص‌ ثالث‌ نسبت‌ به‌ قصور یا تخلفاتی‌ که‌ در انجام‌ وظایف‌ خود مرتکب‌ می‌شوند طبق‌ قوانین‌ و مقررات‌ موجود مسؤولیت‌ خواهند داشت‌.


فصل هفتم: هیاتهای رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای

ماده۵۴ ‌ - هیأتهای‌ رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای به‌ منظور رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ شاغلان‌ رسانه‌ای در دو سطح بدوی‌ و تجدیدنظر مطابق‌ مواد بعدی‌ این‌ قانون برای چهار سال‌ تشکیل‌ می‌شوند.

تبصره‌ - شورای‌ عالی‌ می‌تواند مسؤولیت‌ رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ شاغلان‌ حرف‌ تخصصی حوزه رسانه‌ چند استان را به‌ یک‌ هیأت‌ بدوی‌ محول‌ و واگذار نماید.

ماده ۵۵ـ هیأت بدوی با ترکیب زیر در محل سازمان استان تشکیل می‌شود:

الف- یک قاضی آشنا به حقوق رسانه به انتخاب رئیس دادگستری استان؛

ب- دو عضو هیأت مدیره سازمان استان به انتخاب این هیأت؛

ج- یک روزنامه نگار به انتخاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛

د- یک روزنامه نگار به انتخاب شورای اسلامی شهر مرکز استان.

تبصره ۱: افراد موضوع این مادّه در اولین جلسه یک نفر را از میان خود به عنوان رئیس هیئت انتخاب می‌کنند.

تبصره ۲: اعضای روزنامه نگار هیئت‌های بدوی و تجدیدنظر باید حداقل ۴ سال سابقة عضویت در سازمان را داشته باشند.

تبصره ۳: در دورة اول فعالیت این سازمان، ۴ سال سابقة فعالیت روزنامه نگاری کافی است.

ماده ۵۶ - عدم‌ رعایت‌ موازین‌ شرعی‌ و قانونی‌ در تولیدات رسانه‌ای و عدم رعایت مقررات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ و سهل‌انگاری‌ در انجام‌ وظایف‌ قانونی‌ توسط روزنامه نگاران، تخلف‌ محسوب‌ می‌شود و متخلفین‌ با توجه‌ به‌ شدت‌ و ضعف‌ عمل‌ ارتکابی‌ و تعدد و تکرار آن‌ حسب‌ مورد به‌ مجازاتهای درجات‌ زیر محکوم‌ می‌گردند:

۱- احضار به هیأت مدیره برای تذکر یا توبیخ‌ شفاهی‌

۲‌- اخطار یا توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌.

۳‌- توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ و انتشار در تارنمای اختصاصی سازمان.

۴- محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه روزنامه نگاری از سه‌ ماه‌ تا یک‌ سال‌.

۵- محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌ روزنامه نگاری از یک‌ سال‌ تا پنج‌ سال‌.

۶ - محرومیت‌ دائم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌ روزنامه نگاری و لغو پروانه. ‌

ماده۵۷- تخلفات موضوع بندهای زیر به مجازات حرفه‌ای از درجه ۱ تا ۳ محکوم می‌شوند:

۱. عدم پرداخت حق عضویت روزنامه‌نگاری به سازمان‌های استانی؛

۲. سرقت ادبی و نقض حقوق مالکیت معنوی مصوب از سوی مراجع ذی‌صلاح

ماده۵۸- تخلفات موضوع بندهای زیر به مجازات حرفه‌ای از درجه ۳ تا ۵ محکوم می‌شوند:

۱. انتشار محتوای رسانه ای‌ بدون ذکر منبع یا بدون رضایت پدیدآورنده آن در صورت تصریح قبلی.

۲. دوبار تکرار تخلفات حرفه‌ای تا درجه ۳

ماده۵۹- تخلفات موضوع بندهای زیر به مجازات حرفه‌ای درجه ۵ محکوم می‌شوند:

۱. تبلیغ و یا ترویج رفتارهای مجرمانه.

۲. سابقه ۳ بار تخلفات حرفه‌ای از درجه ۲ تا ۴

ماده۶۰- تحلفات موضوع بندهای زیر به مجازات حرفه‌ای درجه ۶ محکوم می‌شوند:

۱. صدور حکم قطعی مبنی بر محکومیت روزنامه‌نگار به مجازات‌های تعزیری درجه ۴ به بالا به جز در جرایم غیر عمد.

۲. سابقه ۳ بار مجازات حرفه‌ای درجه ۵.

‌ماده۶۱- هریک از روزنامه‌نگاران عضو ارکان یا واحدهای تابع سازمان که از انجام تکالیف قانونی ناشی از سمت خود تخلف کند، علاوه ‌بر محرومیت دائم از عضویت در ارکان و واحدهای تابع مذکور، به مجازات حرفه‌ای درجه ۵ نیز محکوم می‌شود.

ماده‌ ۶۲– هیات بدوی درموارد ذیل‌ مکلف‌ به‌ شروع‌ رسیدگی‌ است‌:

الف‌ - شکایت‌ شاکی‌؛

ب‌ - اعلام‌ تخلف‌ از مراجع‌ قضائی‌ - اداری‌؛

ج‌ - اعلام‌ تخلف‌ از طرف‌ هیأت‌ مدیره‌، شورای‌ عالی‌ و رییس کل‌؛

د - شکایت‌ وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

هـ - تخلفات‌ مشهودی‌ که‌ به‌ نظر اعضاء هیات رسیده‌ است‌.

ماده‌ ۶۳ - درصورت‌ اعتراض‌ هر یک‌ از طرفین‌ شکایت‌ به‌ رأی‌ هیأت‌ بدوی‌، ‌ پرونده‌ جهت‌ رسیدگی‌ مجدد به‌ هیأت‌ تجدید نظر استان‌ ارجاع‌ می‌شود.

ماده ۶۴- هر یک‌ از هیأتهای‌ بدوی‌ استان علاوه‌ بر این‌ که‌ مسؤولیت‌ رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ روزنامه نگاران را به عهده‌ دارند، مراجعی‌ صلاحیتدار در اعلام‌ نظر کارشناسی‌ و تخصصی‌ به‌ مراجع‌ ذی‌صلاح‌ قضائی نیز هستند.

ماده ۶۵- هر یک‌ از هیأتهای‌ بدوی‌ می‌توانند در امر رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ موضوع‌ این‌ قانون‌ نظرات‌ کارشناسی‌ کمیسیونهای‌ تخصصی‌ - مشورتی‌ سازمان استان مربوطه‌ را درخواست‌ کنند. کمیسیونهای‌ مذکور موظفند حداکثر ظرف‌ مدت‌ پانزده‌ روز نظرات‌ کارشناسی‌ خود را دراختیار هیأتهای‌ بدوی‌ قرار دهند.

ماده‌ ۶۶- به‌ منظور رسیدگی‌ مجدد به‌ پرونده‌هائی‌ که‌ پس‌ از صدور رأی‌ هیأتهای‌ بدوی‌ مورد اعتراض‌ هر یک‌ از طرفین‌ قرار گیرد، هیأتی‌ به‌ نام‌ هیأت‌ تجدیدنظر استان‌ با ترکیب‌ زیر در محل‌ سازمان استان در مرکز استان‌ تشکیل‌ می‌گردد:

الف‌ - یک‌ نفر از قضات‌ دادگاههای‌ تجدیدنظر استان‌ و آشنا به حقوق رسانه با معرفی‌ رئیس کل دادگستری استان؛

ب‌ - یک روزنامه نگار به انتخاب مدیرکل‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌؛

ج‌ - دو عضو هیأت مدیره سازمان استان به انتخاب این هیأت؛

د- یک روزنامه نگار به انتخاب مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی.

تبصره ۱: افراد موضوع این ماده در نخستین جلسه، یک نفر را از میان خود به عنوان رئیس هیئت انتخاب می‌کنند.

تبصره‌۲: اعضای روزنامه نگار این هیأت می‌بایست حداقل‌ پنج‌ سال سابقة فعالیت‌ در حرفه‌ روزنامه نگاری داشته‌ باشند.

تبصره ۳: اعضای این هیأت توسط رئیس سازمان استان معرفی و حکم آنان توسط‌ رییس‌ کل‌ صادر‌ خواهد شد و تغییر یا عزل‌ آنان‌ قبل از انقضای مدت ۴ سال با مراجع معرفی کننده خواهد بود.

ماده‌ ۶۷- آراء هیأتهای‌ تجدیدنظر تا حد مجازاتهای‌ درجات ۱، ۲ و ۳ ماده ۵۳ قطعی‌ است‌.

ماده‌ ۶۸- برای رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای اعضای روزنامه‌نگار شورای عالی، رییس کلّ، رییس و اعضای هیأت مدیره‌ سازمان‌های استانی، اعضای روزنامه‌نگار هیأت‌های بدوی و تجدیدنظر و نیز رسیدگی به آرای صادره از سوی هیأت‌های بدوی و تجدیدنظر، هیأت عالی رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای مرکب از اعضای زیر در سازمان تشکیل می‌گردد:

الف- یک نفر از قضات باتجربه و آشنا به حقوق رسانه با معرفی رئیس قوه قضائیه.

ب- معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نمایندم تام الاختیار وی.

ج- یک روزنامه نگار به انتخاب کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی.

د- یکی از اساتید علوم ارتباطات و رسانه به انتخاب شورای عالی.

هـ- یک روزنامه نگار عضو یکی از هیأت‌های رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای به انتخاب شورای عالی.

ماده ۶۹- اعضای هیات‌های بدوی، تجدیدنظر و عالی رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای با حکم‌ رئیس‌ کل‌ سازمان‌ برای‌ مدت‌چهار سال‌ منصوب‌ می‌گردند.

تبصره ۱: عزل و یا تغییر‌ آن‌ها قبل‌ از انقضای‌ مدت‌ چهار سال‌ با مراجع معرفی کننده خواهد بود.

تبصره ۲: تجدید انتخاب‌ آن‌ها برای‌ دوره‌های‌ بعدی‌ بلااشکال‌ است‌.

تبصره ۳: افراد موضوع این مادّه در نخستین جلسه، یک نفر را از میان خود به عنوان رئیس هیأت انتخاب می‌کنند.

تبصره ۴: اعضای روزنامه نگار این هیئت باید عضو سازمان بوده و حداقل ۷ سال سابقة فعالیت روزنامه نگاری داشته باشند. در دورة اول، عضویت در سازمان موضوعیت ندارد.

ماده ۷۰ - اعضای هیأت عالی باید واجد شرایط زیر باشند:

۱. حداقل ۳۵ سال سن؛

۲. عدم پیشینه محکومیت کیفری مؤثر؛

۳. عدم پیشینه محکومیت قطعی حرفه‌ای درجه چهار و بالا‌تر؛

۴. عدم عضویت در شورای عالی.

ماده ۷۱ ـ مرجع انتخاب‌کننده اعضای هیأت عالی، با رعایت شرایط مقرر در این قانون باید به تعداد اعضای اصلی عضو علی‌البدل انتخاب کند تا در موارد رد، غیبت، حجر، ورشکستگی یا فوت اعضای اصلی، جایگزین آنان شوند.

ماده ۷۲ـ آئین نامه داخلی هیأت عالی توسط این هیأت تهیه وبه تصویب شورای عالی سازمان می‌رسد.

ماده‌ ۷۳- چنانچه‌ ریس‌ کل‌ سازمان و یا حداقل دو نفر از اعضای هیأت عالی، آراء قطعی‌ هیأتهای‌ بدوی‌ و تجدیدنظر انتظامی‌ استان‌ را خلاف‌ قانون‌ تشخیص‌ دهد می‌تواند از هیأت‌ عالی‌ درخواست‌ بررسی‌ مجدد کند، رأی‌ هیأت‌ عالی‌ قطعی‌ است‌.

ماده‌ ۷۴- هیأت‌های‌ بدوی و تجدیدنظر‌ هر یک‌ از استان‌ها موظفند نظر مشورتی‌ کارشناسی‌ و تخصصی‌ خود نسبت‌ به‌ هر یک‌ از پرونده‌های‌ رسیدگی‌ به‌ اتهام‌ بزه‌ ناشی‌ از حرفه‌ شاغلان روزنامه نگاری را در صورت درخواست دادگاه‌ها و دادسراهای‌ استان حداکثر ظرف یک ماه در اختیار آنان قرار دهند.

ماده ۷۵- دادگاه‌ها و دادسراهای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ در هر یک‌ از استان‌ها باید حداقل‌ چهل‌ و هشت‌ ساعت‌ قبل‌ از احضار و جلب‌ هر یک‌ از روزنامه نگاران به‌ دادگاه‌ و یا دادسرا به‌ خاطر رسیدگی‌ به‌ اتهام‌ بزه‌ ناشی‌ از حرفه‌ این شاغلان، مراتب‌ را به‌ اطلاع‌ هیأت‌ بدوی‌ برسانند.

ماده‌ ۷۶- شورای‌ عالی‌ سازمان به ‌منظور اجرای هرچه‌ بهتر وظایف‌ گوناگون مقرر در این‌ قانون‌ می‌تواند کمیسیونهای‌ تخصصی‌ مشورتی‌ تشکیل‌ دهد که‌ نوع‌ کمیسیون‌ و ترکیب‌ و نحوه‌ کار آن‌ها طبق‌ دستورالعملی‌ خواهد بود که‌ توسط‌ رییس‌ کل‌ تهیه‌ و به ‌تصویب‌ شورای‌ عالی‌ خواهد رسید.


فصل هشتم: صندوق حمایت

ماده ۷۷- برای حمایت مالی از اعضاء، صندوق حمایت از شاغلان رسانه‌ای تشکیل می‌شود. اساسنامه پیشنهادی ظرف سه‌ماه پس از تشکیل سازمان توسط رئیس کل تهیه و به تصویب شورای عالی می‌رسد.


فصل نهم: سایر

ماده‌ ۷۸- کلیه‌ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های‌ مربوط‌ به‌ اجرای‌ این‌ قانون‌ توسط‌ رئیس کل تهیه و به تصویب شورای عالی‌ خواهد رسید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر