۱۳۹۲ تیر ۱۱, سه‌شنبه

MediaNews.ir

MediaNews.ir


ارسال ایمیل با امواج مغزی

Posted: 02 Jul 2013 11:32 AM PDT

پژوهشگران پس از ۳۰ سال تحقیق، فناوری ابداع کرده اند که به افراد بیمار و یا معلولی که نمی توانند حرف بزنند، کمک می کند با استفاده از امواج مغزی، ایمیل ارسال کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "جاناتان ول پاو" مجری این تحقیقات از مرکز واسورت اداره بهداشت دولتی نیویورک می گوید: آنچه که مورد تصور نویسندگان داستانهای علمی و تخیلی بوده، اکنون به واقعیت رسیده است.

آنهایی که مبتلا به بیماری های آسیب نخاعی، سکته مغزی، ام اس و لو گرینگ هستند و توانایی خود را برای برقراری ارتباط از دست داده اند با این شیوه نوین امکان گفتگو می یابند. به گفته وی برقراری ارتباط کاملا بر اساس فعالیت مغزی صورت می گیرد.

پژوهشگران کلاهی را که بر روی آن الکترودهایی نصب شده بود بر روی سر بیمار قرار دادند. این الکترودها فعالیت الکتریکی مغز را از طریق سیم هایی به یک تقویت کننده و رایانه متصل کردند.

یک نمایشگر رایانه ای با یک صفحه سفید استاندارد و شبکه ای از الفبا، اعداد و دیگر ایتم ها جلوی بیمار قرار داده می شود. نمایشگر دیگری نیز امواج مغزی بیمار را نشان می دهد که از طریق الکتروانسفالوگرافی یا EEG ضبط شده است.

داوطلبان این مطالعه، بر روی حروف مورد نظر خود متمرکز می شدند و پس از 300 میلی ثانیه، EEG تغییراتی را در امواج مغزی ثبت می کرد و حرف انتخاب شده بر روی صفحه به نمایش در می آمد.

اگرچه این فرایند در مقایسه با پیامک زدن، بسیار کند است اما این سیستم قفل مغز بیمارانی را که نمی توانند با کسی ارتباط برقرار کنند، باز می کند.

این سیستم بر روی 40 کاربر آزمایش شده و ظاهرا برای استفاده گسترده آماده است. تنها مانع بر سر راه این فناوری، هزینه پنج هزار دلاری برای هر بیماری است که بخواهد این رایانه را در اختیار داشته باشد و همچنین آموزش افراد برای استفاده از کلاه و الکترودهاست. این هزینه شامل عیب یابی برای اطمینان از کارکرد مطلوب سیستم نیز می شود.

پاکت سخنگو روشی جدید برای ترک سیگار

Posted: 02 Jul 2013 11:32 AM PDT

پاکت سیگار سخنگو به زودی برای ترغیب افراد سیگاری به ترک این عادت ناسالم، روانه بازار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران با الهام از شرکت های دخانی که بسته بندی های جذابی برای جلب مشتری عرضه می کنند، این بار قصد دارند از همین روش علیه این شرکت ها استفاده کرده و افراد را به ترک عادت سیگار کشیدن ترغیب کنند.

محققان دو پاکت سخنگو با پیام های ضبط شده مختلف عرضه کرده اند.

یکی از این پیام ها به فرد سیگاری یک شماره تلفن برای مشاوره ترک سیگار می دهد و پیام دیگر حاکی از هشداری است که سیگار کشیدن باروری را کاهش می دهد.

این پاکت از فناوری مشابه فناوری استفاده می کند که در کارت تولد استفاده می شود که وقتی باز می شود یک پیام را باز گو می کند.

در این پاکت ها یک صدای ضبط شده و یک واحد بازنواخت قرار داده شده تا هر وقت که درب پاکت باز می شود دوباره این پیام تکرار شود.

دانشگاه استرلینگ این پاکت را برای زنان بین سنین 16 تا 24 ساله مورد آزمایش قرار داده اند.

داوطلبان می گفتند پیامی که حاکی از خطرات ناباروری ناشی از سیگار کشیدن بود، بیشترین تاثیر را در ترک سیگار دارد.

دختران 16- 17 ساله این تحقیق، با شنیدن این پیام صوتی به فکر ترک کردن سیگار افتاده بودند.

یا این حال گروه دیگری از داوطلبان دیگر نیز می گفتند پیام های تحریک کننده این پاکت سیگار آنها را به ترک کردن عادت سیگار کشیدن ترغیب کنند.

رییس صداوسما: پخش بازی والیبال از مناظره‌ها سخت‌تر است

Posted: 02 Jul 2013 11:32 AM PDT

رئیس رسانه ملی امروز درباره مسایل حاشیه‌ای پیش آمده درباره پخش بازی والیبال ایران و ایتالیا توضیح داد و گفت: با توجه به گرمای هوا مشکل پخش بازی با کوبا بیشتر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت‌الله ضرغامی رئیس رسانه ملی امروز سه‌شنبه 11 تیر ماه با حضور در همایش "ارتقای کیفیت، آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی" بخش مهمی از صحبت‌هایش را به مسایل پیش آمده در زمان پخش بازی والیبال ایران و ایتالیا اختصاص داد.

وی با اشاره به اینکه والیبال ایران پیش از این سابقه چنین حضوری را نداشته است، گفت: همین عدم حضور در بازی‌های اروپایی باعث شد ما هم با نحوه پخش این مسابقات کمتر آشنایی داشته باشیم. به هر حال تماشاچیان با فرهنگ ها و پوشش‌های مختلف در سالن حضور داشتند که این وضعیت به دلیل گرمای هوا، در سالن مسابقات در کوبا وخیم‌تر هم می‌شود. به هر حال ما تصمیم گرفتیم با همکاران فرهنگی خود در کوبا وارد مذاکره شویم تا بتوانیم لباس گرمکن و شلوار بر تن تماشاگران مسابقه والیبال ایران و کوبا کنیم تا دیگر متوجه این شرایط نباشیم.

رئیس رسانه ملی افزود: نحوه حضور تماشاچیان والیبال با فوتبال تفاوت دارد. در بازی والیبال فاصله تماشاچیان با زمین بازی کم است و به همین دلیل دوربین‌ها تصاویر بیشتری از تماشاچیان را نشان می‌دهند.

پاسخی به انتقادهای علی مطهری

ضرغامی درباره اعتراض تند علی مطهری نماینده مجلس به این اتفاق هم توضیح داد:‌ علی مطهری با اینکه از طرفداران فوتبال است و از ما گله دارد که چرا بازی‌ها را بیشتر از این پخش نمی‌کنیم، گویا همانقدر هم بازی‌های والیبال را دنبال می‌کند. اعتراض وی به طور تلفنی هم از سوی ایشان به من منتقل شد که به همین دلیل از او دعوت کردم که در دفتر من فیلم مسابقات را با دور بسیار کند بررسی کنیم. در تصاویر اسلوموشن مشاهده شد که خانمی با لباس آستین کوتاه در میان جمعیت وجود دارد که این تصویر پس از نمایش عادی با دور عادی اصلا مشاهده نمی‌شد و من به آقای مطهری گفتم که شما واقعا چگونه این خانم را دیدید.

این مدیر رسانه‌ای اضافه کرد: البته حجت‌الاسلام اژه‌ای هم در این‌باره با من صحبت کردند و جالب اینجا بود که ایشان زمان پخش بازی اصلا متوجه این صحنه‌ها نشده بود.

ضرغامی درباره روند کنترل بازی‌های ورزشی توضیح داد:‌ اتاق پخش با هفت ثانیه تاخیر تصاویر را پخش می‌کند و حداقل 3 نفر صحنه‌ها را نظارت می‌کنند. من برای نحوه پخش بازی دوم ایتالیا و ایران از اتاق پخش تشکر کردم و گفتم کار شما از پخش مناظره‌های انتخاباتی سخت‌تر بود.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: درباره پخش تصویر جنجال‌برانگیز یک خانم در جریان مسابقه فوتبال اسپانیا و ایتالیا از تلویزیون که حاشیه هایی به همراه داشت مساله این بود که تصویر این خانم که همسر یکی از بازیکنان بود چندین بار نمایش داده شده بود که ما این صحنه ها را حذف کردیم ولی در یک صحنه تصویربردار خارجی با سرعت این خانم را نشان داد که نتوانستیم برای حذف آن کاری انجام دهیم.

نباید با پخش نکردن بازی ها مردم را به سمت ماهواره سوق داد

وی ادامه داد: در این جور مواقع دیگر نمی‌توان کاری انجام داد و تنها راهش این است که ما بازی را اصلا نشان ندهیم. البته از لحاظ شرعی ما نباید این صحنه‌ها را نشان دهیم و از این بابت بسیار ناراحت هستیم که نمی‌توانیم نشان دهیم که حتی این افراد با این نوع پوشش هم طرفدار ما هستند.

ضرغامی در پایان این بخش از صحبت‌هایش عنوان کرد: من روز گذشته‌ با علما و روحانیون درباره موضوعی صحبت داشتم و این مسئله را نیز مطرح کردم که ما اگر بخواهیم مرّ قانون شرع را رعایت کنیم باید مسابقه روز شنبه ایران و کوبا را نشان ندهیم چون به دلیل گرم بودن هوا در کوبا وضعیت تصویرها بدتر هم خواهد شد. حالا اگر ما بازی را نشان ندهیم این تماشاگران به سراغ ماهواره‌ها خواهند رفت که این بزرگان گفتند بهترین کار این است که حتما بازی با کنترل تلویزیون پخش شود.

مدیر رسانه ملی همچنین درباره بحث مناظره‌های انتخاباتی و به ویژه نقدهایی که به نحوه مناظره اول وارد شد، گفت: ما پس از مناظره اول نظرسنجی‌ای انجام دادیم که بر خلاف نظر برخی منتقدان بیش از 50 درصد مردم معتقد بودند که شیوه پرسش‌های چهار جوابی حرمت نامزدهای را زیر سوال نبرده است. درباره نشان دادن عکس هم ما رویکردی هدفمند داشتیم و می‌خواستیم دیدگاه هر کاندیدا را نسبت به آن عکس‌ها نشان دهیم.

اطلاع ضرغامی از طنزهای پیش آمده درباره مناظره‌های انتخاباتی

ضرغامی که از مطالب طنزی که پس از مناظره‌ها بین مردم رد و بدل شده است، مطلع بود در این‌باره گفت: پس از مناظره‌ها فضای طنزی در کشور شکل گرفت و حتی گفته شد این مناظره مانند مسابقه هفته با اجرای زنده یاد نوذری است. البته مردم ایران روحیه ظنز دارند و این طنزپردازی ها مختص مناظره های مبود و در موضوعات دیگر هم شاهد پیامک‌هایی درباره روند مذارکات هسته ای بین آقای جلیلی و خانم اشتون هستیم.

پاسخ درباره پخش بانو و قانون

رئیس رسانه ملی که امروز سخنان جنجالی و مهمی ایراد کرد به مساله اختلاف نظرش با غلامعلی حداد عادل درباره فیلم "بانو" و "قانون" هم اشاره کرد: این فیبم در دولت آقای خاتمی نیز ممنوع شده بود اما من با اصرار آقای مهرجویی فیلم را دیدم و تشخیص دادم که این فیلم در مقابل انقلاب نکاتی را مطرح کرده که با چارچوب‌های نظارتی قابلیت پخش نداشت اما به نظر آقای حداد فیلم ارزشمندی بود. همین جریان برای فیلم کتاب قانون آقای مازیار میری رخ داد با این تفاوت که من موافق این فیلم بودم و آقای حداد مخالف و درباره آن در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث کردیم. اینها را گفتم تا نشان دهم که دیدگاه‌ها و قضاوت‌های مدیران فرهنگی ممکن است تا چه اندازه متفاوت باشد.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: تولیدات محصولات فرهنگی امروز یک تفاوت اساسی با گذشته دارد. در گذشته محصولات فرهنگی به صورت مجزا قابل بررسی و ارزشگذاری بود. امروز با پدیده‌ای به نام رسانه روبرو هستیم که تمامی معادلات فرهنگی را به نوعی تحت تاثیر خود قرار داده است. امروز دیپلماسی عمومی جز دیپلماسی رسانه‌ای نیست. تحولاتی که در منطقه رخ داد نیز نشان دهنده نقش سرنوشت‌ساز چند رسانه بود. بنابراین باید گفت امروز تولید فرهنگی در درون رسانه شکل می‌گیرد و هویت می‌یابد.

ضرغامی با بیان این مطلب که نگاه جامع در حوزه رسانه بسیار مهم است، گفت: در فعالیت‌های فرهنگی و هنری کیفیت با خلاقیت و همچنین خلاقیت با آزادی نسبت‌ مستقیم دارد. آزادی یعنی همان آزاداندیشی که مد نظر رهبری است. کیفیتی که با خلاقیت و آزادی هماهنگ است نقش مهمی در ارتقای آثار فرهنگی ایفا می‌کند. ناظران بر تولیدات فرهنگی نیز نقش کلیدی دارند. متاسفانه گاهی دیده می‌‌شود که این نقش کلیدی تبدیل به کلیدی برای قفل کردن کسانی است که می‌خواهند در عرصه فرهنگ فعالیت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش ارتقای کیفی تولیدات فرهنگی گفت: در فهم این سخن که تولید یک اثر خوب و تأثیرگذار از تولید چند اثر سطحی و بی‌مایه بهتر است باید توجه داشت که این مطلب یک تبصره دارد. تبصره‌اش این است که ما نباید به سمتی برویم که از حجم تولیدات فرهنگی کاسته و تنها چند اثر فرهنگی سطح بالا تولید کنیم.

رئیس رسانه ملی به مقایسه حوزه صنعت و فرهنگ پرداخت و گفت: در حوزه صنعت کنترل کیفیت و شاخص‌های تولید مشخص و شفاف است. اما در حوزه فرهنگ ما معیارها را در اختیار نداریم و افراد بر حسب سلیقه عمل می‌کنند. ما باید مدل‌های تولید فرهنگی را تدوین کنیم تا دستگاه‌های زیر نظر مقام معظم رهبری و وزارت ارشاد با هم به تفاهم برسند. اینگونه همایش‌ها نیز مدل‌هایی را برای نزدیک کردن دستگاه‌های فرهنگی به یکدیگر ایجاد می‌کنند.

ضرغامي در پايان گفت: من توقع دارم با نگاه جامع‌ و سیستماتیک به مجموعه فعاليت‌هاي فرهنگي نگاه كنيم ولی نكته اول این است که تلاش‌هايي كه انجام شده بايد براي مديران فرهنگي تفهيم شود و نكته دوم هماهنگ كردن مديران و دست‌اندركاران در امر توليد است. چگونگي ارتباط با مردم خودش هنر و كيفيت است و زمانيكه اشكالاتي در يك حوزه مديريتي ايجاد مي‌شود نبايد موج انتقاد‌ها را به سوي آن مدير ببریم زیرا باعث دلزدگي مدير مي‌شود و اين آسيب بزرگي در حوزه كيفيت است.

گوگل ریدر تعطیل شد

Posted: 02 Jul 2013 11:32 AM PDT

سرویس خبرخوان RSS شرکت گوگل موسوم به گوگل ریدر (Google Reader) دهم تیر 92 برای همیشه تعطیل ‌شد. گوگل علت آن را تمرکز بر روی بهبود کیفیت از طریق سرویس‌های کمتر اعلام کرده‌ است.

به گزارش همشهری آنلاین، گوگل در ماه مارچ این خبر را اعلام کرده بود و سه ماه به کاربران این سرویس فرصت داده بود که اطلاعات خود را جابجا و سرویسی جایگزین انتخاب کنند.

تعدادی از کاربران این سرویس نیز توماری در اعتراض به این اقدام گوگل تهیه کردند که در چند روز بیش از ۱۰۰ هزار امضا جذب کرد اما تلاش‌های کاربران بی نتیجه بود.

Google Reader در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین خبرخوان‌های RSS تبدیل شد.

گوگل می‌گوید طرفداران RSS کم شده و این شرکت همواره تلاش کرده انرژی خود را برروی محصولاتی متمرکز کند که بیشترین کاربر را دارند.

خبرگزاری موشنا راه‌اندازی شد

Posted: 02 Jul 2013 11:31 AM PDT

وب‌سایت اطلاع‌رسانی پروژه‌ی سینمایی شهر موشها با نام «خبرگزاری موشنا» آغاز به کار کرد.

این سایت علاوه بر پوشش خبری و تصویری پروژه‌ی «شهر موشها»، بخش‌های مختلف دیگری را هم شامل می‌شود. بخش‌های دیگر این خبرگزاری شامل گزارش، مصاحبه، خاطرات، مروری بر قسمت‌های پیشین فیلم‌ سینمایی شهر موشها و مجموعه‌ی تلویزیونی مدرسه موشها و همچنین بخش‌های آموزشی و سرگرمی است.

نسخه‌ی آزمایشی خبرگزاری موشنا از هم‌اکنون بر روی شبکه جهانی اینترنت قابل دسترس است و مرحله به مرحله در طول پیشرفت پروژه، کامل می‌شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر