۱۳۹۲ مرداد ۳, پنجشنبه

Re: برنامه های "موسیقی ایرانی یک پیشنهاد

باسپاس ازپیشنهاد ارزنده جناب بهنام    میشود از طریق همین برنامه دسته بندی وشماره گذاری کرد بصور تهای ممکن وبا نظر دوستان   مجید  بFrom: Edouard-Henri De Sèze <desezeedouardhenri@yahoo.fr>
To: "friends-of-radio-golha@googlegroups.com" <friends-of-radio-golha@googlegroups.com>
Sent: Wednesday, July 24, 2013 7:52 PM
Subject: برنامه های "موسیقی ایرانی

پس از سلام و عرض ارادت خدمت یاران گلها
 
چندی است که بسیاری از دوستان در پی جمع آوری و تکمیل برنامه های گلها هستند و این جای تحسین فراوان دارد. اما در این میان یک مطلب مهمی فراموش شده  است که شاید ربط مستقیم به گلها نداشته باشد با اینحال خودم را  ناگزیر از ذکر آن میبینم.  
درمیان لیستهایی که امروز از بایگانی رادیو  تهران در دسترس هستند جای  یک برنامه خالی است و از قضا یکی از مهمترین آنها: برنامه های "موسیقی ایرانی ". این عنوان نه یک تیتر عمومی که تیتر مخصوصی بود برای برنامه هایی نیم ساعته که در طی بیش از ۱۳ سال از رادیو تهران پخش میشدند. این برنامه ها بر خلاف برنامه های گلها (برگ سبز، گلهای جاویدان، یک شاخه گل و...) شماره بندی نداشتند و در طی برنامه شعری دکلمه نمی شد اما این برنامه ها پیش از گلها شروع شده بودند ( از سال  ۱۳۳۱) و خوانندگان مطرح آن دوران (مشخصا دلکش، مرضیه و بنان ) در آن شرکت داشتند. ترکیب این برنامه ها به صورت زیر بود : ترانه + آواز + تکرار ترانه.
این را باید بگویم که جمع آوری این برنامه ها به مراتب کار دشوار تری است تا جمع آوری برنامه های گلها آنهم به این جهت که هیچ شماره ای در کار نیست. اما نظر به اینکه هر هفته یک برنامه تازه زیر عنوان " برنامه  موسیقی  ایرانی" ضبط میشده آنهم طی بیش از ده سال میتوان تعداد این برنامه ها را در حدود ۵۰۰ تخمین زد. تعداد کمی از این  برنامه ها ( انهم به صورت بی نظم  ) در مجموعه هایی که  شرکت  کاسپین از  آثار بنان، دلکش و مرضیه به بازار داد موجود هستند ( حدود یکصد برنامه ) اما بیش از ۵/۴ ( چهار پنجم ) آنها هرگز به  بازار نیامدند. با توجه به اینکه این برنامه ها در انحصار بزرگترین نوازنده ها و آهنگسازان آن دوران ( تجویدی، یاحقی ، خرم ، مجید وفادار و...) بوده اند، و مشهورترین ترانه ها ( آتش کاروان، یاد کودکی، دیدی که رسوا شد دلم، برگ خزان و ...) که  از با ارزشترین آثار موسیقی ملی ایران هستند در طی این برنامه ها ارائه میشده است دریغ است که از بین بروند و من جدا از آن بیمناک هستم. 
 
  اگر در این زمینه اطلاعآتی دارید دریغ  نفرمایید...باید دست به دست هم دهیم و این مجموعه را گرد آوریم.
 
پیروز و تندرست باشد
بهنام
--
 
---
شما به این دلیل این پیام را دریافت کرده‌اید که در گروه Google Groups "دوستان راديو گلها" مشترک شده‌اید.
برای لغو اشتراک در این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به friends-of-radio-golha و unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای گزینه‌های بیشتر، از https://groups.google.com/groups/opt_out دیدن کنید.
 
 


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر